Mitl lehet agresszv egy kutya?
Nem rtjk a kutynkat, mirt morog, vagy harap? Taln azrt, mert ki van lncolva, vagy vdi klykeit. Az agresszivitsnak tbb oka lehet.
Terletvd agresszivits
A terletvd sztn 6 hnapos kortl a legtbb kutynl jelentkezik. Ha a kutyaklyk ezzel kapcsolatban ellensges rzletet mutat idegenekkel szemben, azt megfelel szoktatssal meg kell szntetni. Ha a haraps megszokss vlik nla, akkor mr nehz kiirtani. A helytelenl viselked kutyt mr els tette utn meg kell bntetni; ne engedjk, hogy az id mlsval egyre rosszabbodjon a helyzet. 6 s 9 hnapos kora kztt a hm kutya mr rendszerint felemeli a lbt s vizeletvel megjelli terletnek kiterjedst. Ne engedjk, hogy az llaton elhatalmasodjon a terletvd hajlam, mert ez tlzott agresszihoz vezet. Ha az llatot lncra ktjk, ezzel nveljk agresszivitst: szinte mnikusan vdelmezi majd azt a terletet, ahov kiktttk. A kutya sztns viselkedshez tartozik az rzs s a vdelem. A legtbb apr termet kutya csak ugat, de a nagyobb llat esetleg r is tmad a behatolra.
Hmek kztti agresszivits
A hmek azrt marakodnak egymssal, hogy eldntsk, melyikk uralkodik a falka felett. Ha eldl, ki lesz a falkavezr, s kialakul a hierarchia, a marakods rendszerint abbamarad, s csak akkor kezddik jra, ha valamelyik llat kihvja a vezrt. A nstnyek is marakodnak egymssal, hm azonban ritkn verekszik nstnnyel, br megvdi magt, ha a nstny elvadul.
Fjdalom okozta agresszivits
A sebeslt kutya knnyen harap. Ne feledjk ezt, amikor sebeslt kutyt elsseglyben akarunk rszesteni. Ha a farkra lpnk, ha tl ersen hzzuk meg a flt vagy vletlenl belergunk, a kutya abban a pillanatban beleharap abba, akit ellensgnek tekint. Megbzhatatlansgnak oka lehet tlyogos fog, flfjs, fejldsi zavar vagy elrehaladott arthritisz. Brmilyen fjdalom hatsra ersdhet a kutya agresszivitsa.
Hormonlis eredet agresszivits
A hm kutya ltalban nagyobb test s ersebb, mint a nstny, rendszerint agresszvebb is, ez rszben a hm nemi hormonok hatsnak tudhat be. Ha a nstnynek hm nemi hormonokat adunk, marakodni kezd, az olyan hmek pedig, amelyeket kasztrlnak vagy ni nemi hormonokkal kezelnek, bksebbek lesznek s igyekeznek elkerlni a marakodst.
Jllehet ritkbban fordul el, nstnyeknl is erss vlhat az agresszivitsra val hajlam. Egyes nstnyek rendkvl komiszak ms nstnyekkel szemben.
Kzvetlenl a tzels eltt s alatt a nstnyeknl fokozdik az agresszivits. Klnsen igaz ez akkor, ha kt vagy tbb nstny l egy fedl alatt, de hajlanak arra, hogy a krnyken l tbbi szukval szemben is ellensgesen viselkedjenek. Ennek a fokozott agresszivitsnak az oka a vrram megnvekedett hormonszintje. Nmelykor az ilyen viselkedsen javt a hormonkezels, az ivartalants pedig megsznteti a tzelsi ciklusokat, gy kikszbli a nstny hangulati ingadozsait.
A kasztrls is, amely nem ltalnos gygyr, hatrozottan javt az egyes agresszv kutyk viselkedsn. Sajnos, nem segt minden esetben. Mgis azt mondhatjuk, hogy a kasztrls ltalban cskkenti az ingerlkenysget, az llat szexualitsnak megnyilvnulst, s a vetlkedsi hajlamt. Cskkenti az ugatst s a tbbi kutyval szembeni tmad hajlamot s hatrozottan cskkenti a laksba vizelst.
Anyai agresszivits
Az anyai agresszivits a kicsinyeit gondoz nstnyek sztns viselkedse: megvdik klykeiket minden tmadstl, ha kell, az letk rn is.
Pillanatnyi elmezavar okozta agresszivits
Bartsgos, knnyen irnythat s j modor llatok egyik pillanatrl a msikra minden lthat ok nlkl megvadulhatnak s megtmadhatnak valakit. aki a gazda bartja vagy ppen csaldtag. Ilyenkor az llat nem ismeri meg az ismers arcokat, tekintete zavaros, tvolba nz. Gyakran a nyaknl vagy az arcn tmadjk meg ldozatukat, utna levertnek s sszetrtnek ltszanak. Ezek az llatok gyakran jl beilleszkednek a csaldba, amikor azonban elrik a felnttkori rettsget (kb. gy msfl-ktves koruk tjn), vratlan karaktervltozson esnek t. Jllehet ez a problma brmelyik kutyafajtnl jelentkezhet, egyes fajtknl gyakoribb. Ezek kz tartoznak a bernthegyiek, a dobermannok, a berni hegyi kutyk s a nmet juhszkutyk. Jelenleg nem tudjuk kezelni ezt az rkletes problmt.
|