A kutyk nmelyike egyszeren csak lvezi, hogy nfeledten kereshet-kutathat, kzben pedig rettenten sros lehet. Nhnyuknak pedig a vrben van a vadszat, melybe az ss is beletartozik. Mi pedig csak llunk s nzzk, miknt vltozik t a kertnk lyukakkal s gdrkkel teli, hborslytotta vezethez hasonlt terepp. De a folyamat megllthat, mindssze az okt kell megkeresnnk kutynk ssi szenvedlynek, majd aszerint cselekednnk. Lssuk, mi a gygyr!
Mirt szeretnek a kutyk sni?
Nos, az ssi szenvedly sok mindenre visszavezethet. Nzzk, a legltalnosabbakat! A nyri hsgben szinte minden kutya kapar magnak egy nagyobbacska gdrt, melyben kellemesen hslhet. Ennek oka, hogy a kutyk - az emberektl eltren - nem tudjk elg hatsosan hteni testket, nem izzadnak, csupn lihegnek. Ugye, milyen tallkonyak?
Vannak ebek, amelyeket ez eltemetett kaja "illata" vagy a fld alatt l prda hoz lzba. Ilyenek pldul a kotorkebek, pldul a terrierek s a tacskk, melyeket vtizedek ta a fld alatti jratokban s regekben l ragadozk (borz, rka) - vadszatra hasznltak. Ezek az ebek a kotorkban keresik fel ldozatukat, ahol azt megfojtjk vagy a felsznre "ugratjk".
Szrakozskppen, unalomzs gyannt s frusztrci orvoslsra is kivl az ss. Arrl mr nem is beszlve, hogy egy aprcska lyuk ssval - fleg, ha az a kerts alatt van - kitrul a vilg.
A gdrssnak azonban komolyabb okai is lehetnek. Elfordulhat, hogy a kutyk gy prblnak elmeneklni a flelmk ell, melyet okozhat nagyobb vihar, de kegyetlen gazdi is. Figyeljk meg kutyusunkat: ha nagyobb viharok idejn bvhelyet keres, akkor segtsgre van szksge.
Hogyan szoktassuk le az ssrl?
Ha kutynk csak a nyri hsg ell keres menedket egy hvsebb gdrben, akkor knnyen megoldhatjuk a problmjt. Keressnk neki rnykos helyet! rnykadnak hasznlhatjuk a gyerekek felfjhat medencjt, vagy egy sr nvs svny tvt, de mg a kerti asztal al is bebjtathatjuk. A tikkaszt melegben nem csak az rnykos menedk a fontos, hanem a friss vz is, melyhez az llat llandan hozzfrhet.
Ha kutynk rgeszmsen keresi a kiutat kertnkbl, a legjobb amit tehetnk, hogy kidertjk ennek okt. Slyos esetben kikrhetjk llatorvosunk vlemnyt is.
Ha csak unatkozik vagy netn hajtja a vre, s azrt prbl tszkni a szomszd kutyjhoz, akkor az ivartalants lehet a megolds. Ez kutynknak s neknk is nyugodtabb teszi majd a nehz- s mindennapokat.
Ha ebnk rendszeresen rjr a szomszd szemetre , akkor vehetnk "kutyabiztos" szemeteskukt, amit nem knny felbortani, mert rgzthet s zrhat. Ha a kedves szomszd naponta kedveskedik valamilyen finomsggal s ezrt szkne a kutyus, akkor krjk meg, hogy ne tegye. Ha ezek a tancsok nem segtennek, fontolra kell vennnk kertsnk talaj alatti meghosszabbtst, amely megllsra kszteti a meneklmvszt.
Ha csak nmaga szrakoztatsra skldik, akkor keressnk neki ms, sok aktivitst ignyl jtkot. A legjobb, ha mi jtszunk vele, de ha erre nincs elg idnk, akkor krjk meg a tbbi csaldtagot, vagy szerezznk be sok labdt s egyb, a kutyk szmra rdekes, tphet, rghat meglepiket. A lnyeg, hogy foglaljuk le, mind testileg mind szellemileg, hogy ne legyen ideje a gdrsson gondolkodni.
Rendszeresen ellenrizzk, ha kiengedjk a kertbe. Ha tetten rjk, feddjk meg s hangosan kiabljunk r: nem szabad, rossz kutyus! De ezek utn ne hagyjuk magra, hanem szrakoztassuk, vegyk r a labdzsra. Kis id elteltvel pedig mr nem sni, hanem majd labdzni jr a kertbe.
Ha ebnk csak egy helyen szeret kaparni, akkor azt idlegesen fedjk be egy manyag- vagy falappal, de a talaj minsgnek, llagnak megvltoztatsa (kvests, vizests, beltets) is sikerre vezethet.
Ha van a kertnknek egy olyan rsze melyet felldozunk kutynk rmre, akkor azrt knnyebb dolgunk van, mert kutyusunkat nem LEszoktatnunk kell az ssrl, hanem csupn Tszoktatni egy msik helyre! |