Lillus kutyusos oldala!
Lillus kutyusos oldala!
Menü
 
E-mail nekem

Írj nekem!!!

Kattints a képre a teljes mérethez!

 
Gazdiknak
 
Ápolás és szépítkezés

Fontos ápolási dolgok kutyatartóknak:

A farkaskarom eltávolítása

A kutya hátulsó lábainak belső oldalán található csökevényes ujjat hívják farkaskaromnak, amely előfordulhat kettes vagy hármas (ún. fürtös) elrendezésben is. Ezeknek a csökevényes ujjaknak semmilyen szerepük nincs az állat életében, sőt inkább gátolják a mozgásban, hiszen bárhova beakadhatnak. A farkaskarom nem kívánatos, könnyen sérüléseket okozhat kedvencünknek. Kivételt képez a briard fajta, melynél viszont a kettős farkaskarom a fajtajelleg része.

A szerencsésebb kutyák farkaskarom nélkül születnek, azonban a többségnél megtalálhatóak. Egyes fajtáknál halmozottan fordulhatnak elő, másoknál ritkaságnak számít, ha a kölykök farkaskarommal születnek.

A meghagyott farkaskarmon a karom nem tud kopni, ezért gyakran túlnő, befúródik a bőrbe, ahol sérülést, gyulladást, végül sántaságot is okozhat. Futás, játék közben is beleakadhat növényekbe, kerítésbe, ezáltal le is szakadhat, amely ijesztő mennyiségű vérvesztéssel is járhat.
Ezért javasolható, hogy még az állat újszülött korában szakszerűen állatorvos távolítsa el ezt a nemkívánatos "kinövést".
A beavatkozás ideális időpontja az állat 4-5 napos kora. Ilyenkor szinte minimális beavatkozással, az állat számára a lehető legkevesebb kellemetlenséget okozva vehetjük elejét a későbbi problémáknak.
Az állatorvos egy tompa végű ollóval a bőr alatt 1-2 mm-rel lecsípi a farkaskarmot. A seb legtöbbször gyorsan, szövődménymentesen gyógyul.

A műveletet természetesen az állat idősebb korában is el lehet végezni, azonban az eljárás akkor már nehézkesebb. Érzéstelenítést követően történik a beavatkozás, amely után természetszerűen nagyobb seb marad, mint az újszülött korban elvégzett farkaskarom eltávolítás után.

Sokszor csak akkor kerül sor a farkaskarom eltávolítására, amikor valamilyen baleset következtében a karom már félig leszakadt. Ezt megelőzendő minden gazda, aki úgy vesz magához kölyökkutyát, hogy farkaskarma van, minél fiatalabb korban végeztesse el ezt az apró beavatkozást!

Vannak olyan kotorék fajták, melyeknél az elülső lábon növő csökevényes első ujj is eltávolításra kerül, mert ezek akadályozhatják az állatot a mozgás, a vadászat során. Ezt a beavatkozást is az állatok pár napos korában célszerű elvégezni.
Sok tenyésztő maga végzi a csökevényes ujjak eltávolítását, de az esetleges komplikációk miatt (vérzés) okosabb, ha minden esetben állatorvosra bízzuk ezt a műveletet!
Ha már idősebb a kutyánk és meg szeretnénk kímélni a farkaskarom levételétől, akkor rendszeresen vágjuk rajta a karmot, és időnként ellenőrizzük, hogy nincs e rajta valamilyen sérülés.


Idős állatok ápolása

Idős kedvenceink különleges figyelmet érdemelnek, amelyhez a következőkben hasznos információkat találhatsz.
A kutyákat 8-9 éves koruktól tekinthetjük idősnek. Általánosságban elmondható, hogy a kistestű kutyák élettartama hosszabb, mint a nagytestűeké.
Fontos tudnod, hogy a korszerű állatorvosi készítmények és a megfelelő táplálás meghosszabbíthatják kedvenced életét.

Az idősödő kutyáknak több odafigyelésre van szükségük. Látásuk, hallásuk megromolhat, többet alszanak és kevesebbet mozognak. A lépcsőzés idősebb korban már nehézségeket okozhat. Az idős kutyáknak is szükségük van a mozgásra, a helyes táplálásra és a rendszeres szőrápolásra, akárcsak fiatalabb társaiknak. Ha fogazatuk már hiányos, ügyelni kell a táplálék halmazállapotára is.

Itt szeretnénk felhívni a figyelmet néhány fontos dologra, hogy aktív, és egészséges lehessen kedvencünk idősebb korában is.

- A rendszeres állatorvosi vizsgálat elengedhetetlen az állat egészségének érdekében. Nagyon fontos, hogy az állatorvosnak részletesen meséljük el az esetleges tüneteket, panaszokat, ami nagyban elősegítheti a pontos diagnózis felállítását.

- Az elhízás az egyik legnagyobb probléma idős kutyáknál. A kóros kövérség komoly egészségügyi problémákat is okozhat. A felesleges kilók károsan hatnak a szívre, a tüdőre, az izmokra, a csontvázra és az immunrendszerre.

- A rendszeres, de mérsékelt mozgás és a helyes táplálás elengedhetetlenül fontosak az otpimális testsúly és az egészség megőrzése szempontjából.

- Ízületgyulladás is gyakran jelentkezik idősödő állatoknál. Ilyenkor nehézkessé válik a lépcsőzés, az ugrás, a futás. Ha ezeket a tüneteket észleled, azonnal fordulj állatorvoshoz. Megfelelő kezeléssel a betegség tünetei enyhíthetők.

- A szívbetegségek is gyakoriak idősödő kutyáknál. Az első tünetek: köhögés és szapora légzés. Ha a betegséget korai fázisában diagnosztizálják, és a kezelést időben elkezdik a kutya teljesen normál életet élhet.

- Idős korban egyes bőrproblémák is előjönnek. A bőr ilyenkor gyakran száraz, korpás esetleg sebeket is találhatunk rajta. Vizsgáljuk meg a bőrt nincs e rajta bőrkinövés (vadhús) vagy daganat. Ha találunk ilyet, rendszeresen ellenőrizzük, és ha növekedésnek indul feltétlenül vigyük el állatorvoshoz.

- Ne fürdessük gyakran kedvencünket, mert akkor a bőr természetes védőrétegét is eltávolítjuk. Ha mégis megfürdetjük csak speciális kutyáknak kifejlesztett samponnal tegyük.

- A szemeket, különösen ha váladékozik, vízzel vagy kamillateával megnedvesített vattával tisztogassuk meg.

- A fülgyulladás is okozhat vakarózást és fejrázást. Ha ezeket a tüneteket észleljük ki kell tisztitanunk a fület. Az első tisztítást bízzuk állatorvosunkra, aki megmutatja, hogy hogyan tudjuk ezt a műveletet otthon mi is elvégezni.

- A fogak is rendszeres ellenőrzést kívánnak. Ilyenkor lehet megállapítani a fogak és az ínyek elváltozásait. Egyes problémák azonnali kezelést igényelnek. Sok idős kutyánál már nem ritkaság a hiányos fogazat sem.

- A karmokat is ápolnunk kell ha a kevesebb mozgás következtében maguktól nem kopnak rendesen. Az elhanyagolt karmok, sántaságot is okozhatnak.


A szabadban élő kutya ápolása

A kis belső tér miatt és egyéb okokból sokan a szabadban tartják kutyájukat. Azokon a helyeken, ahol különösen zord a tél, fokozottan óvnunk kell kedvenceinket. Annak ellenére, hogy a kutya a szabadban él, meg kell akadályozni, hogy elbóklásszon. Erre kíváló megoldást biztosít egy jól megépített biztonságos kerítés.

Kutyaházak

Télen különösen fontos, hogy a kutyának legyen egy kényelmes búvóhelye, ahol megszáradhat, átmelegedhet, illetve elbújhat a hó és a fagyos szél elől. Egy takarókkal, vagy szalmával kibélelt, kutyaház kiválóan megfelel erre a célra. Fontos, hogy a kutyaház bejárata ne legyen széliránnyal szemben. Néhányan be is fűtik az ólat, ennek kivitelezése azonban szakszerűen kell, hogy történjen. Elektromos fűtőtestek, illetve hősugárzók nem ajánlottak erre a célra. A kíváncsi kutyák ugyanis elrághatják az elektromos vezetéket, ami balesetveszélyes.

A kutyaház bélését időről időre cserélni kell. A szalma gyakran sáros lesz, a takarók pedig nedvesek maradnak. Ezek súlyos bőr és légzési problémákat okozhatnak.

Szőrápolás

A szabadban tartott kutyák szőre is ápolást igényel, ami elsősorban a szőr rendszeres kikefélést jelenti. A rövidszőrű kutyákat nem ajánlatos kizárólag a szabadban tartani, hiszen szőrük nem nyújt megfelelő védelmet a hideg ellen. A hosszú tömött, sűrű bunda azonban kitűnő szigetelést nyújt az állatoknak.

Táplálás

A szabadban tartott kutyáknak, a hideg miatt, télen több energiára van szükségük.
Ilyenkor energia kiegészítést kell adnunk állatainknak, amit kiváló minőségű (magas energiatartalmú) táppal vagy a táp mennyiségének növelésével érhetünk el.
A víz szintén nagyon fontos az állat számára. A hó és jég nem helyettesíthetik a friss vizet. Télen, a gondos gazdinak a vizet gyakran ellenőriznie kell, hogy nem fagyott-e meg.

Egészség

A téli időszakban az állatok fogékonyabbak egyes betegségek iránt. Állatainkat folyamatosan figyeljük, hogy ha megbetegszik hamar cselekedhessünk.
Fagyási sérülések például gyakorta előfordulnak a téli időszakban, különösen az elhagyott, gazdátlan állatoknál.
Leggyakrabban a fül- és a farokvégek illetve a talpak fagynak el. A só és más hó- és jégolvasztásra alkalmazott vegyszerek szintén károsak lehetnek az állatoknak. Ezek az anyagok egyrészt a állatok talpát marják ki, másrészt a szervezetükbe jutva pedig gyomor- és nyelőcső elváltozásokat okozhatnak.
A tartós hidegnek kitett állatoknál a kóros kihűlés veszélye is fennáll.
A fagyálló folyadékot távol kell tartani a kutyáktól, mert édes íze miatt előszeretettel isszák meg, ami mérgező számukra.


Kutyahideg ellen kutyacipő

Készítsünk kedvencünknek öltözéket a hideg télre
A közterületeket télen a síkosság ellen vegyszerrel védik, erre a világszerte is alkalmazott NaCl és CaCl keverékeket alkalmazzák, kedvező olvasztóhatásuk és viszonylagos olcsóságuk miatt. Ez nemcsak környezetvédelmi és korróziós szempontból támadható eljárás, de a kedvencként tartott állatok testi épségét is veszélyezteti.

Ha leesik az első hó
A kutyák alapvetően szeretik a havat.
A hulló hóban önfeledten játszanak. A közterületen sétáltatott kedvencek lábait télen, a sózás miatt gyakran sebek és marások szegélyezik. Amíg nincs alternatíva, addig a sószórást, mint a jeges időszakban egy szükséges rosszat át kell vészelnünk nekünk, és kedvencünknek is.

Kutyapantalló, kutyapulóver
A kereskedelmi forgalomban (az állatos üzletekben) is kapható számos fazonnyi kutyaruha és kutyacipő, de házi módszerrel is sikeresen elkészíthetőek az állatvédelmi öltözékek. Elsődleges szempont a trendi viselet mellett a tappancsok és a fázós kutyatest védelme.

1. kutyaruha: még használható ruhaanyagot (pamutot pl.) vagy vízhatlan orkánt méretre szabunk, majd összevarrjuk belebújós vagy gombos öltözékké. Készíthetünk külön csak hideg időszakban védő pulóvert és külön eső - jég - hó ellen használható ruhácskát is. A fazonnak és a mintának csak a képzelet szab határt.

2. kutyapantalló: használható alapanyag lehet gumi, nejlonbélés, bőr, vászon. A kutya lábára méretezett cipőt szoríthatja fűző vagy csat is. Lényeges, hogy vízálló legyen és a só se tudjon behatolni rajta. Ha a munkálatokban elakadtunk, kikérhetjük a helyi cipészmester segítő véleményét is.

Ha kedvencünket az utcai sózástól vagy a téli hidegtől ilyenformán védeni tudjuk, akkor bátran elmondhatjuk, hogy gondos gazdaként jó állattartók vagyunk, hiszen megakadályoztuk kedvencünk sérüléseinek kialakulását. Az sem mellékes, hogy a kutya is nagyobb örömmel vág neki lábvédővel a közterületnek, hiszen gazdája révén biztonságban érezheti magát.

Ön is legyen Állatvédő!

Seres Zoltán
Orpheus Állatvédő Egyesület


www.zug.hu - Állatbarát Web Kuckó
www.sinter.hu - Állatvédelmi Adatbank,
Adó 1%: Orpheus Egyesület - 18464654-1-06

Ingyenes állatbarát kiadványok (képeslap, plakát, matrica) rendelhetőek közepes méretű (bélyeges) válaszboríték megküldésével az Orpheus Egyesület postacíméről: 6701 Szeged, P.f.:929.


Szőrápolás

A kutyák ékessége a ragyogó, fényes szőrbunda. A szőr állapota nagyon sok mindent elárul a kutyáról. Következtethetünk a kutya egészségi állapotára, ápoltságára, de még azt is megtudhatjuk, hogy megfelelően van-e táplálva.

Bármilyen típusú szőre is van kutyánknak, mindenféleképpen rendszeres gondozást igényel, tudni kell azonban, hogy milyet. Bármily hihetetlen, még a kopasz kutyák is adnak feladatot a kutyakozmetikusoknak. Az egészséges, helyesen táplált kutya szőrzete dús, csillogó, bőre pedig rugalmas. A kölyökkutyák szőre nem igényel külön ápolást, bármilyen fajta legyen is, de a művelethez nem árt hozzászoktatni, hogy a későbbiekben ne kelljen közelharcot vívni egy-egy kifésülés alkalmával.

A gondozás milyensége és gyakorisága a kutya szőrtípusától függ. A legkevesebb gond kétségkívül a simaszőrű kutyák szőrzetével van. Az ilyen fajtákat kutyasamponnal félévente fürdessük meg. Puhaszőrű kefével, gumikefével vagy simogató kesztyűvel 1-2 hetente fésüljük át. A vedlési időszakban viszont naponta akár kétszer is szükség lehet a kefélésre. A szőr kikefélése után a porszennyeződések eltávolításához használjunk enyhén nedves puha pamut vagy bársonyanyagot, és azzal simítsuk át a szőrzetet.

A szálkás szőrű fajták már több gondoskodást igényelnek. A szálkás szőrt tulajdonképpen az aljszőrzetből kiemelkedő hosszabb szőrszálak alkotják. A hetenkénti kikefélés mellett rendszeres trimmelésre is szükség van e szőrtípus rendben tartásához. A trimmelést mindig bízzuk szakemberre. Egyes szálkás szőrű fajtákra jellemző a szakáll, mely külön gondozást igényel. Az eledeltől és az ivóvíztől a szakáll szőre gyakran szennyeződik, illetve összecsomósodik, ezért étkezés után mindig tisztítsuk meg nedves ruhával. A nagy igénybevétel miatt gyakran töredezik is, ezért szőrápoló olajjal (nercolaj, hajolaj) kezeljük.

A zsinóros szőrű kutyák szőrének speciális ápolásra van szüksége. Ilyen típusú szőre van két népszerű magyar fajtának, a komondornak és a pulinak. A szőrt hagyhatjuk zsinórosan, amit elegendő megfelelő kefével ápolni. Szalagos szőrzet is kialakulhat, melyet rendszeres feltépéssel rendezhetünk. Ennél a műveletnél fontos, hogy a tincsek végét óvatosan húzzuk kétfelé egészen a bőrig, vigyázva annak épségére. A tépést addig folytassuk, amíg ujjnyi vastagságú tincseket nem kapunk.
A zsinóros szőr hajlamos a nemezesedésre, melynek gondozása különösen nagy odafigyelést igényel. Ki nem látott már összeragadt szőrű pulit? Az ilyen állat sajnálatra méltó képet mutat, amit a gazdájának köszönhet. Szőrápolás hiányában könnyen válhat ez a szőrtípus nemezessé, mely a kutyának ápolatlan, elhanyagolt külsőt kölcsönöz. A gondozatlan, nemezes szőr egészségügyi problémákat is okozhat. Ez azonban nem következik be, ha odafigyelünk kutyánk szőrzetére. Ha már a szőr kezd nemezessé válni, ollóval kell szétvágni az összeragadt tincseket. A fürdetés is elősegítheti a nem kívánt folyamatot, így ezeket a fajtákat csak ritkán fürdessük.

A hosszú szőrű kutyák szőrzetének ápolása igényli a legtöbb gondoskodást. Ilyen fajtát csak az válasszon magának, aki vállalja a rendszeres szőrápolással járó minden gondot, mely a munka és kiadás mellett bizony rengeteg időt is követel.
Naponta megfelelő kefével fésüljük át és vizsgáljuk meg a bundát, hogy nem akadt-e bele valamilyen szúrós, ragadós növény. A fül mögötti puha szőrt naponta fésüljük át, nehogy összeragadjon. Ha már összecsomósodott, speciális bontófésűvel tudjuk a csomókat kibontani. A fésülés előtti hintőporozással megakadályozhatjuk a szőrszálak összetapadását. A bontás megkönnyítésére már úgynevezett bontó spay-ket is lehet kapni a szakboltokban.

Végül a kopasz kutyákat se hagyjuk ki a sorból, amelyeknél inkább bőrápolásról beszélhetünk szőrápolás helyett, bár némely fajtánál a fejtetőn és a farokvégen található szőrzet. Ezeknél a kutyáknál fontos a bőr megfelelő krémmel való táplálása, mely megakadályozza a bőr kiszáradást. Ne feledjük, a kopasz kutyánál a szőrzet védő szerepére nem számíthatunk az időjárás viszontagságaival szemben, így különösen figyeljünk rájuk szélsőséges időjárás (tűző nap, fagy) esetén.


  A kutya fürdetése

A túlzásba vitt fürdetés nem tesz jót négylábú kedvencünknek
Az egyetlen alkalom, amikor tényleg meg kell mosni kutyánkat: ha koszos. Ha túl sokszor fürdetjük, megfosztjuk bőrét a természetes olajoktól. Csak akkor mosdassuk meg, ha a hőmérséklet kellően magas, vagy ha zárt helyiségben tudjuk azt elvégezni, különben kedvencünk megfázhat. Kizárólag olyan terméket használjunk, amit kutyák számára fejlesztettek. Jobb, ha a fejünkben meg se fordul, a háztartási mosószer vagy fertőtlenítő gondolata, mert az kimarja a kutya bőrét.

Fürdetés előtt gyűjtsünk össze minden szükséges szépítő eszközt, mert kutyánk biztos, hogy közben többször is szökni próbál. Még a legügyesebbeknek sem fog menni egyszerre a kutya kádban tartása és az eszközök összeszedése. Hozz létre egy fürdető- és szárítóhelyiséget, ami azt jelenti, hogy minden értékes és nem vízálló dolgot pakolj el! Ezek helyett rakd ki a szükséges ápoló felszerelést!

A fürdésnek akkor van igazán értelme, ha a kutya környezetét is kitakarítjuk. Ragadjuk meg az alkalmat: mossuk meg játékait, és pucoljuk ki a kosarát!

Az alapok
A kutya fürdetése kaotikus körülményekhez vezethet, ezért meleg időben legjobb, ha kint a szabadban végezzük e nemes feladatot. Végy magadhoz egy dézsát vagy egy babakádat, utóbbit félig telve langyos vízzel! Mindig legyen bőven víztartalék az alapos öblítéshez.

Használj speciális kutyasampont, vagy olyan szert, amit az állatorvos javasol! A flakonon lévő feliratot tanulmányozd át és készíts ki egy régi, de tiszta törülközőt. Könnyebben eloszlik a bundán a sampon, ha egy nagyobb flakonban felhígítod és ezt öntöd rá. Fajtától függően szükség lehet hajszárítóra is.

Ha mindennel előkészültél, akkor óvatosan emeld fel a kutyád (ha termetes a kedvenc, akkor valakinek a segítségével) és tedd be a kádba! Egy tiszta üveg vagy bögre segítségével öntözd a szőrét! Kezdd az átáztatást a nyaknál, majd onnan haladj hátra és lefelé, a fejét hagyd a végére!

Vidd fel a sampont a kutya bundájára, majd alaposan dörzsöld be, hogy az aljszőrzetet is kitisztítsa! A fejét a samponozásnál is hagyd a végére, és ügyelj arra, hogy ne menjen a kutya szemébe a szer! Ha kellően átdörzsölted a bundáját, akkor a bögre segítségével langyos vízzel kezdd el leöblíteni! Ez a munka türelmet igényel, mert sokáig kell öblögetni, hogy a sampon teljesen kimenjen a szőrzetből.

A kutya első reakciója, ha végre kiszabadul a kádból, hogy mindent összeszőrözve és -vizezve kirázza magát. A környezet takarítása nagyrészt a kirázás okozta "károk" eltüntetéséből áll. Annyi előnye viszont van a dolognak, hogy a kutya a víz nagy részétől megszabadul, így kevesebb munkád lesz a törölgetéssel. Ha a törülközővel is végig dörzsölted, akkor jöhet alacsony hőfokon a hajszárító. A szárítást felgyorsíthatja, ha közben folyamatosan fésülöd négylábú kedvenced bundáját.

A hosszú és a rövid szőrzet
A kétféle szőrzet más-más ápolást igényel. A rövid szőrű kutyákat - a tisztaság fokától függően - elég hetente egyszer kikefélni. Ehhez a szőrzethez használjunk fésűt és puha szálú kefét, amelyek jó, ha kutyád kizárólagos tulajdonát képezik, azaz ne fésülj vele más állatot!

Egy nagyobbacska kutyát célszerű asztalra állítani valahol a szabadban, míg a kisebbeket akár ölünkben is fésülhetjük. Távolítsd el a töredezett, összegubancolódott szőrt egy fésű segítségével a kutya nyakától kezdve a lábai felé! Külön figyelmet szentelj a nyak vastag szőrzetének (pl. labradorok esetén). A fésülés után a puha szálú kefével távolíthatod el a kihullott szőrt.

A hosszú szőrű kutyáknál hasonló a folyamat, bár náluk ezt hetente többször kell megismételni. A legjobb, ha hetente kétszer-háromszor rövid időt szánsz arra, hogy átfésüld hosszú szőrű kutyádat, különben csomókba állhat össze a szőre. Ebben az esetben se használd a felszerelést más kutyákhoz! A kifésülés ugyanúgy a nyaktól induljon a lábak felé haladva. Ha kedvenced bundája vastag, akkor emelgesd fel a fedőszőrt és az alul meglapuló szőrt és fésüld ki, sőt kezdd ezzel. Akkor készülsz el, ha végig tudod húzni a fésűt anélkül, hogy megakadna. Célszerű ezzel egy időben ellenőrizni azt, hogy a kutya bőre egészséges-e: győződj meg arról, hogy nincsenek felületi sérülések, horzsolások, élősködők, dudorok és kiütések!


Kutyameleg!

A nyár a szórakozásé és a pihenésé. Mit tehetünk azért, hogy négylábú kedvencünk számára is élvezetes legyen ez az évszak? A kánikula veszélyeiről és a hőség okozta problémák megelőzéséről olvashattok a hónap témájában.

Mit tegyük, hogy kedvencünk jobban viselje a hőséget?

A víz elengedhetetlen ahhoz, hogy kedvencünk a átvészelje a hőséget. Ivóedényében mindig legyen friss, tiszta víz. Ha utazni indultok, akkor se feledkezzetek meg tálkájáról és egy üveg vízről! A víz másik funkciója a külső lehűtés, de ezzel nagyon csínján kell bánni. Nagy melegben állatunkat langyos vízzel lelocsolhatjuk. Soha nem spricceljünk rá jéghideg vizet, mert keringése összeomolhat. A locsolást a lábánál kezdjük és fokozatosan haladjunk felfelé. Ügyeljünk arra, hogy a fülébe és a szemébe ne menjen víz! Nagyon sok kutya szeret úszni. Vigyük magunkkal, ha víz közelben járunk. Természetesen tartsuk be az egészségügyi előírásokat!

Számtalan esetben előfordul, hogy a kutyák azért kapnak hőgutát, mert a tűző napon lévő járműben hagyja felelőtlen gazdája. Az autóban nagyon rövid idő alatt 40 fok fölé szökhet a hőmérséklet, ezért soha ne hagyjuk állatunkat nyáron a kocsiban! A lehúzott ablak sem fogja lényegesen lejjebb vinni a hőmérsékletet. Utazáshoz a reggeli és az esti időpontok célszerűek. Az ablak lehúzása menetközben átmenetileg jó megoldás lehet, de soha ne húzzuk le annyira, hogy a kutya ki tudja dugni a fejét. A menetszéltől könnyen kötőhártya-gyulladást kaphat kedvencünk, így az erre hajlamos egyedeknél inkább használjuk a szellőző berendezést.

 

Egy forró nyári nap kiváló alkalom a piknikezésre vagy kerti partira. A társaságot kedvelő kutyáknál egy kerti mulatság nem lesz nagy gond. Ők ugyanis előbb-utóbb a középpontba kerülnek és ettől teljes lesz a boldogság. A félénkebb, visszahúzódó kutyák számára biztosítsunk egy nyugodt, csendes, félreeső helyet. Esetleg kérjünk meg valakit, akiben bízunk, hogy arra az estére vállalja el a pesztonka szerepét. Egyre gyakoribb manapság magánrendezvényeken a tűzijáték. Ez az, amitől az állatok nagy része halálra rémül, sőt ha teheti megszökik. Szóval, ezt a fajta programot inkább felejtsük el, ha állatunk van.

Mi szívesen sütkérezünk a napon, de kedvencünk közben túlhevülhet és rosszul lehet a nagy melegtől. Kutyánk számára az egyetlen mód, hogy lehűljön, a lihegés. Ezért biztosítsunk számára árnyékot, megfelelő pihenőhelyet és elegendő vizet. Tartózkodjunk attól, hogy állatunkkal a perzselő napon sétáljunk vagy játsszunk. A dél körüli időpontok helyett válasszuk inkább a kora reggeli vagy az esti órákat a játékhoz. Napközben sokat segíthet, ha a lakás leghűvösebb hidegpadlós részén biztosítunk helyet kedvencünknek. A kertben keressünk egy olyan árnyékos, jól szellőző területet, ahol beton vagy más hidegpadló van. Locsoljuk meg a területet és hagyjuk megszikkadni. Ezután négylábú kedvencünk kényelmesen elnyúlhat a hűs felületen. Felfázásra hajlamos kutyánál mellőzzük a hideg fekvőhelyeket, de legalábbis tegyünk alá vékony rongyot. Minden "lehűtéses módszernél" alapelv a fokozatosság: kedvencünk szervezetének hozzá kell szoknia a hőmérséklet-különbséghez.

Ha otthonunkban vagy autónkban légkondicionáló van, ügyeljünk arra, hogy a beállított hőmérséklet ne különbözzön drasztikusan a külső hőmérséklettől. Ugyanúgy, ahogy az emberek, az állatok is meg tudnak fázni, ha hirtelen változik a hőmérséklet. A ventillátorok sem igazán előnyösek abban a helyiségben, ahol állatunk tartózkodik, hiszen a huzattól szemük és fülük is begyulladhat.

Kutyatartók bizonyára többször megfigyelték, hogy négylábú kedvencük első két lábát használva, iszonyatos vehemenciával elkezdi kaparni a maga alatt lévő földet, csempét, betont, stb. Ha melege van, a kutya ösztönszerűen kaparja a maga alatt lévő földet, ugyanis a természetben a mélyebben fekvő földréteg hűvösebb. Ha kikaparja tehát a földet, akkor hűvösebb fekvőhelyet biztosíthat magának, egyúttal mi is vegyük észre, hogy nem esik jól neki a meleg és tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket.

Kedvenced bundája védelmet nyújt a napsugarak ellen, de a szőr nélküli részek - így az orr és a fül - könnyen leéghet. A világos bőrű, a vékony bundájú és a frissen nyírt szőrzetű állatok vannak leginkább kitéve a leégés veszélyének. Kérdezd meg állatorvosodat azzal kapcsolatban, hogy milyen módszerekkel védheted az érzékeny területeket! A hosszú fülű fajtáknál nyáron nagyon gyakori a fülgyulladás, mert hallószerve nem tud kellően szellőzni a párás, meleg levegőben. Valamivel gyakrabban kell tisztítani, az üzletekben kapható fültisztító folyadékkal, és rendszeresen el kell távolítani a fültőből a szőrt, mert az akadályozza a szellőzést.

Nyáron hajlamosak vagyunk arra, hogy az otthon biztonságát kevésbé vegyük komolyan. A nyitva hagyott ablakokba tegyünk korlátot vagy hálót, hogy kedvencünk még véletlenül se pottyanjon ki. A kerti kaput se felejtsük el bezárni magunk mögött, mert higgyétek el, kutyátok meg fogja ragadni az alkalmat, hogy világot lásson. Biztos, ami biztos, kutyánkon legyen nyakörv és egy kis tábla a nevével és telefonszámunkkal.

A rendszeres féregtelenítés mellett, nyáron fokozottan ügyeljünk a bolhákra és a kullancsokra ugyanis a meleg idő kedvez szaporodásuknak és a fejlődésüknek. Az állatorvos bizonyosan tud majd tanácsokkal szolgálni a megelőzést illetően. A méhcsípések is gyakoriak ilyenkor. Mit kell tennie egy jó gazdának, ha állatát megcsípi egy méh? Amennyiben a fullánkhoz hozzáférünk, fertőtlenített csipesszel óvatosan távolítsuk el. Ha nem, akkor forduljunk mielőbb állatorvoshoz! Tegyünk egy jéggel teli zacskót a duzzanatra és kis ideig tartsuk rajta, majd vegyük el. Ezt addig ismételjük, amíg lelohad a duzzanat. Közben gondoskodjunk arról, hogy az állat kényelmesen feküdjön, amíg jobban lesz. Ha lenyelte a méhecskét azonnal vigyük állatorvoshoz, mert a duzzadás akár a légzést is akadályozhatja.

Tartsuk nyitva a szemünket, hogy a veszélyekből ne legyen baj! Vigyázzunk kedvencünkre - egy kis odafigyeléssel a nyár számukra is kellemes lehet.

Az illusztrációban ICH Karvin Basic Instinct képei láthatók

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Viselkedés,tartás
 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?