Fontos polsi dolgok kutyatartknak:
A farkaskarom eltvoltsa
A kutya htuls lbainak bels oldaln tallhat cskevnyes ujjat hvjk farkaskaromnak, amely elfordulhat kettes vagy hrmas (n. frts) elrendezsben is. Ezeknek a cskevnyes ujjaknak semmilyen szerepk nincs az llat letben, st inkbb gtoljk a mozgsban, hiszen brhova beakadhatnak. A farkaskarom nem kvnatos, knnyen srlseket okozhat kedvencnknek. Kivtelt kpez a briard fajta, melynl viszont a ketts farkaskarom a fajtajelleg rsze.
A szerencssebb kutyk farkaskarom nlkl szletnek, azonban a tbbsgnl megtallhatak. Egyes fajtknl halmozottan fordulhatnak el, msoknl ritkasgnak szmt, ha a klykk farkaskarommal szletnek.
A meghagyott farkaskarmon a karom nem tud kopni, ezrt gyakran tln, befrdik a brbe, ahol srlst, gyulladst, vgl sntasgot is okozhat. Futs, jtk kzben is beleakadhat nvnyekbe, kertsbe, ezltal le is szakadhat, amely ijeszt mennyisg vrvesztssel is jrhat. Ezrt javasolhat, hogy mg az llat jszltt korban szakszeren llatorvos tvoltsa el ezt a nemkvnatos "kinvst". A beavatkozs idelis idpontja az llat 4-5 napos kora. Ilyenkor szinte minimlis beavatkozssal, az llat szmra a lehet legkevesebb kellemetlensget okozva vehetjk elejt a ksbbi problmknak. Az llatorvos egy tompa vg ollval a br alatt 1-2 mm-rel lecspi a farkaskarmot. A seb legtbbszr gyorsan, szvdmnymentesen gygyul.
A mveletet termszetesen az llat idsebb korban is el lehet vgezni, azonban az eljrs akkor mr nehzkesebb. rzstelentst kveten trtnik a beavatkozs, amely utn termszetszeren nagyobb seb marad, mint az jszltt korban elvgzett farkaskarom eltvolts utn.
Sokszor csak akkor kerl sor a farkaskarom eltvoltsra, amikor valamilyen baleset kvetkeztben a karom mr flig leszakadt. Ezt megelzend minden gazda, aki gy vesz maghoz klykkutyt, hogy farkaskarma van, minl fiatalabb korban vgeztesse el ezt az apr beavatkozst!
Vannak olyan kotork fajtk, melyeknl az ells lbon nv cskevnyes els ujj is eltvoltsra kerl, mert ezek akadlyozhatjk az llatot a mozgs, a vadszat sorn. Ezt a beavatkozst is az llatok pr napos korban clszer elvgezni. Sok tenyszt maga vgzi a cskevnyes ujjak eltvoltst, de az esetleges komplikcik miatt (vrzs) okosabb, ha minden esetben llatorvosra bzzuk ezt a mveletet! Ha mr idsebb a kutynk s meg szeretnnk kmlni a farkaskarom levteltl, akkor rendszeresen vgjuk rajta a karmot, s idnknt ellenrizzk, hogy nincs e rajta valamilyen srls.
Ids llatok polsa
Ids kedvenceink klnleges figyelmet rdemelnek, amelyhez a kvetkezkben hasznos informcikat tallhatsz. A kutykat 8-9 ves koruktl tekinthetjk idsnek. ltalnossgban elmondhat, hogy a kistest kutyk lettartama hosszabb, mint a nagytestek. Fontos tudnod, hogy a korszer llatorvosi ksztmnyek s a megfelel tplls meghosszabbthatjk kedvenced lett.
Az idsd kutyknak tbb odafigyelsre van szksgk. Ltsuk, hallsuk megromolhat, tbbet alszanak s kevesebbet mozognak. A lpcszs idsebb korban mr nehzsgeket okozhat. Az ids kutyknak is szksgk van a mozgsra, a helyes tpllsra s a rendszeres szrpolsra, akrcsak fiatalabb trsaiknak. Ha fogazatuk mr hinyos, gyelni kell a tpllk halmazllapotra is.
Itt szeretnnk felhvni a figyelmet nhny fontos dologra, hogy aktv, s egszsges lehessen kedvencnk idsebb korban is.
- A rendszeres llatorvosi vizsglat elengedhetetlen az llat egszsgnek rdekben. Nagyon fontos, hogy az llatorvosnak rszletesen mesljk el az esetleges tneteket, panaszokat, ami nagyban elsegtheti a pontos diagnzis fellltst.
- Az elhzs az egyik legnagyobb problma ids kutyknl. A kros kvrsg komoly egszsggyi problmkat is okozhat. A felesleges kilk krosan hatnak a szvre, a tdre, az izmokra, a csontvzra s az immunrendszerre.
- A rendszeres, de mrskelt mozgs s a helyes tplls elengedhetetlenl fontosak az otpimlis testsly s az egszsg megrzse szempontjbl.
- zletgyullads is gyakran jelentkezik idsd llatoknl. Ilyenkor nehzkess vlik a lpcszs, az ugrs, a futs. Ha ezeket a tneteket szleled, azonnal fordulj llatorvoshoz. Megfelel kezelssel a betegsg tnetei enyhthetk.
- A szvbetegsgek is gyakoriak idsd kutyknl. Az els tnetek: khgs s szapora lgzs. Ha a betegsget korai fzisban diagnosztizljk, s a kezelst idben elkezdik a kutya teljesen norml letet lhet.
- Ids korban egyes brproblmk is eljnnek. A br ilyenkor gyakran szraz, korps esetleg sebeket is tallhatunk rajta. Vizsgljuk meg a brt nincs e rajta brkinvs (vadhs) vagy daganat. Ha tallunk ilyet, rendszeresen ellenrizzk, s ha nvekedsnek indul felttlenl vigyk el llatorvoshoz.
- Ne frdessk gyakran kedvencnket, mert akkor a br termszetes vdrtegt is eltvoltjuk. Ha mgis megfrdetjk csak specilis kutyknak kifejlesztett samponnal tegyk.
- A szemeket, klnsen ha vladkozik, vzzel vagy kamillateval megnedvestett vattval tisztogassuk meg.
- A flgyullads is okozhat vakarzst s fejrzst. Ha ezeket a tneteket szleljk ki kell tisztitanunk a flet. Az els tiszttst bzzuk llatorvosunkra, aki megmutatja, hogy hogyan tudjuk ezt a mveletet otthon mi is elvgezni.
- A fogak is rendszeres ellenrzst kvnnak. Ilyenkor lehet megllaptani a fogak s az nyek elvltozsait. Egyes problmk azonnali kezelst ignyelnek. Sok ids kutynl mr nem ritkasg a hinyos fogazat sem.
- A karmokat is polnunk kell ha a kevesebb mozgs kvetkeztben maguktl nem kopnak rendesen. Az elhanyagolt karmok, sntasgot is okozhatnak.
A szabadban l kutya polsa
A kis bels tr miatt s egyb okokbl sokan a szabadban tartjk kutyjukat. Azokon a helyeken, ahol klnsen zord a tl, fokozottan vnunk kell kedvenceinket. Annak ellenre, hogy a kutya a szabadban l, meg kell akadlyozni, hogy elbklsszon. Erre kvl megoldst biztost egy jl megptett biztonsgos kerts.
Kutyahzak
Tlen klnsen fontos, hogy a kutynak legyen egy knyelmes bvhelye, ahol megszradhat, tmelegedhet, illetve elbjhat a h s a fagyos szl ell. Egy takarkkal, vagy szalmval kiblelt, kutyahz kivlan megfelel erre a clra. Fontos, hogy a kutyahz bejrata ne legyen szlirnnyal szemben. Nhnyan be is ftik az lat, ennek kivitelezse azonban szakszeren kell, hogy trtnjen. Elektromos fttestek, illetve hsugrzk nem ajnlottak erre a clra. A kvncsi kutyk ugyanis elrghatjk az elektromos vezetket, ami balesetveszlyes.
A kutyahz blst idrl idre cserlni kell. A szalma gyakran sros lesz, a takark pedig nedvesek maradnak. Ezek slyos br s lgzsi problmkat okozhatnak.
Szrpols
A szabadban tartott kutyk szre is polst ignyel, ami elssorban a szr rendszeres kikeflst jelenti. A rvidszr kutykat nem ajnlatos kizrlag a szabadban tartani, hiszen szrk nem nyjt megfelel vdelmet a hideg ellen. A hossz tmtt, sr bunda azonban kitn szigetelst nyjt az llatoknak.
Tplls
A szabadban tartott kutyknak, a hideg miatt, tlen tbb energira van szksgk. Ilyenkor energia kiegsztst kell adnunk llatainknak, amit kivl minsg (magas energiatartalm) tppal vagy a tp mennyisgnek nvelsvel rhetnk el. A vz szintn nagyon fontos az llat szmra. A h s jg nem helyettesthetik a friss vizet. Tlen, a gondos gazdinak a vizet gyakran ellenriznie kell, hogy nem fagyott-e meg.
Egszsg
A tli idszakban az llatok fogkonyabbak egyes betegsgek irnt. llatainkat folyamatosan figyeljk, hogy ha megbetegszik hamar cselekedhessnk. Fagysi srlsek pldul gyakorta elfordulnak a tli idszakban, klnsen az elhagyott, gazdtlan llatoknl. Leggyakrabban a fl- s a farokvgek illetve a talpak fagynak el. A s s ms h- s jgolvasztsra alkalmazott vegyszerek szintn krosak lehetnek az llatoknak. Ezek az anyagok egyrszt a llatok talpt marjk ki, msrszt a szervezetkbe jutva pedig gyomor- s nyelcs elvltozsokat okozhatnak. A tarts hidegnek kitett llatoknl a kros kihls veszlye is fennll. A fagyll folyadkot tvol kell tartani a kutyktl, mert des ze miatt elszeretettel isszk meg, ami mrgez szmukra.
Kutyahideg ellen kutyacip
Ksztsnk kedvencnknek ltzket a hideg tlre A kzterleteket tlen a skossg ellen vegyszerrel vdik, erre a vilgszerte is alkalmazott NaCl s CaCl keverkeket alkalmazzk, kedvez olvaszthatsuk s viszonylagos olcssguk miatt. Ez nemcsak krnyezetvdelmi s korrzis szempontbl tmadhat eljrs, de a kedvencknt tartott llatok testi psgt is veszlyezteti.
Ha leesik az els h A kutyk alapveten szeretik a havat. A hull hban nfeledten jtszanak. A kzterleten stltatott kedvencek lbait tlen, a szs miatt gyakran sebek s marsok szeglyezik. Amg nincs alternatva, addig a sszrst, mint a jeges idszakban egy szksges rosszat t kell vszelnnk neknk, s kedvencnknek is.
Kutyapantall, kutyapulver A kereskedelmi forgalomban (az llatos zletekben) is kaphat szmos fazonnyi kutyaruha s kutyacip, de hzi mdszerrel is sikeresen elkszthetek az llatvdelmi ltzkek. Elsdleges szempont a trendi viselet mellett a tappancsok s a fzs kutyatest vdelme.
1. kutyaruha: mg hasznlhat ruhaanyagot (pamutot pl.) vagy vzhatlan orknt mretre szabunk, majd sszevarrjuk belebjs vagy gombos ltzkk. Kszthetnk kln csak hideg idszakban vd pulvert s kln es - jg - h ellen hasznlhat ruhcskt is. A fazonnak s a mintnak csak a kpzelet szab hatrt.
2. kutyapantall: hasznlhat alapanyag lehet gumi, nejlonbls, br, vszon. A kutya lbra mretezett cipt szorthatja fz vagy csat is. Lnyeges, hogy vzll legyen s a s se tudjon behatolni rajta. Ha a munklatokban elakadtunk, kikrhetjk a helyi cipszmester segt vlemnyt is.
Ha kedvencnket az utcai szstl vagy a tli hidegtl ilyenformn vdeni tudjuk, akkor btran elmondhatjuk, hogy gondos gazdaknt j llattartk vagyunk, hiszen megakadlyoztuk kedvencnk srlseinek kialakulst. Az sem mellkes, hogy a kutya is nagyobb rmmel vg neki lbvdvel a kzterletnek, hiszen gazdja rvn biztonsgban rezheti magt.
n is legyen llatvd!
Seres Zoltn Orpheus llatvd Egyeslet
www.zug.hu - llatbart Web Kuck www.sinter.hu - llatvdelmi Adatbank, Ad 1%: Orpheus Egyeslet - 18464654-1-06
Ingyenes llatbart kiadvnyok (kpeslap, plakt, matrica) rendelhetek kzepes mret (blyeges) vlaszbortk megkldsvel az Orpheus Egyeslet postacmrl: 6701 Szeged, P.f.:929.
Szrpols
A kutyk kessge a ragyog, fnyes szrbunda. A szr llapota nagyon sok mindent elrul a kutyrl. Kvetkeztethetnk a kutya egszsgi llapotra, poltsgra, de mg azt is megtudhatjuk, hogy megfelelen van-e tpllva.
Brmilyen tpus szre is van kutynknak, mindenflekppen rendszeres gondozst ignyel, tudni kell azonban, hogy milyet. Brmily hihetetlen, mg a kopasz kutyk is adnak feladatot a kutyakozmetikusoknak. Az egszsges, helyesen tpllt kutya szrzete ds, csillog, bre pedig rugalmas. A klykkutyk szre nem ignyel kln polst, brmilyen fajta legyen is, de a mvelethez nem rt hozzszoktatni, hogy a ksbbiekben ne kelljen kzelharcot vvni egy-egy kifsls alkalmval.
A gondozs milyensge s gyakorisga a kutya szrtpustl fgg. A legkevesebb gond ktsgkvl a simaszr kutyk szrzetvel van. Az ilyen fajtkat kutyasamponnal flvente frdessk meg. Puhaszr kefvel, gumikefvel vagy simogat kesztyvel 1-2 hetente fsljk t. A vedlsi idszakban viszont naponta akr ktszer is szksg lehet a keflsre. A szr kikeflse utn a porszennyezdsek eltvoltshoz hasznljunk enyhn nedves puha pamut vagy brsonyanyagot, s azzal simtsuk t a szrzetet.
A szlks szr fajtk mr tbb gondoskodst ignyelnek. A szlks szrt tulajdonkppen az aljszrzetbl kiemelked hosszabb szrszlak alkotjk. A hetenknti kikefls mellett rendszeres trimmelsre is szksg van e szrtpus rendben tartshoz. A trimmelst mindig bzzuk szakemberre. Egyes szlks szr fajtkra jellemz a szakll, mely kln gondozst ignyel. Az eledeltl s az ivvztl a szakll szre gyakran szennyezdik, illetve sszecsomsodik, ezrt tkezs utn mindig tiszttsuk meg nedves ruhval. A nagy ignybevtel miatt gyakran tredezik is, ezrt szrpol olajjal (nercolaj, hajolaj) kezeljk.
A zsinros szr kutyk szrnek specilis polsra van szksge. Ilyen tpus szre van kt npszer magyar fajtnak, a komondornak s a pulinak. A szrt hagyhatjuk zsinrosan, amit elegend megfelel kefvel polni. Szalagos szrzet is kialakulhat, melyet rendszeres feltpssel rendezhetnk. Ennl a mveletnl fontos, hogy a tincsek vgt vatosan hzzuk ktfel egszen a brig, vigyzva annak psgre. A tpst addig folytassuk, amg ujjnyi vastagsg tincseket nem kapunk. A zsinros szr hajlamos a nemezesedsre, melynek gondozsa klnsen nagy odafigyelst ignyel. Ki nem ltott mr sszeragadt szr pulit? Az ilyen llat sajnlatra mlt kpet mutat, amit a gazdjnak ksznhet. Szrpols hinyban knnyen vlhat ez a szrtpus nemezess, mely a kutynak polatlan, elhanyagolt klst klcsnz. A gondozatlan, nemezes szr egszsggyi problmkat is okozhat. Ez azonban nem kvetkezik be, ha odafigyelnk kutynk szrzetre. Ha mr a szr kezd nemezess vlni, ollval kell sztvgni az sszeragadt tincseket. A frdets is elsegtheti a nem kvnt folyamatot, gy ezeket a fajtkat csak ritkn frdessk.
A hossz szr kutyk szrzetnek polsa ignyli a legtbb gondoskodst. Ilyen fajtt csak az vlasszon magnak, aki vllalja a rendszeres szrpolssal jr minden gondot, mely a munka s kiads mellett bizony rengeteg idt is kvetel. Naponta megfelel kefvel fsljk t s vizsgljuk meg a bundt, hogy nem akadt-e bele valamilyen szrs, ragads nvny. A fl mgtti puha szrt naponta fsljk t, nehogy sszeragadjon. Ha mr sszecsomsodott, specilis bontfsvel tudjuk a csomkat kibontani. A fsls eltti hintporozssal megakadlyozhatjuk a szrszlak sszetapadst. A bonts megknnytsre mr gynevezett bont spay-ket is lehet kapni a szakboltokban.
Vgl a kopasz kutykat se hagyjuk ki a sorbl, amelyeknl inkbb brpolsrl beszlhetnk szrpols helyett, br nmely fajtnl a fejtetn s a farokvgen tallhat szrzet. Ezeknl a kutyknl fontos a br megfelel krmmel val tpllsa, mely megakadlyozza a br kiszradst. Ne feledjk, a kopasz kutynl a szrzet vd szerepre nem szmthatunk az idjrs viszontagsgaival szemben, gy klnsen figyeljnk rjuk szlssges idjrs (tz nap, fagy) esetn.
A kutya frdetse
A tlzsba vitt frdets nem tesz jt ngylb kedvencnknek Az egyetlen alkalom, amikor tnyleg meg kell mosni kutynkat: ha koszos. Ha tl sokszor frdetjk, megfosztjuk brt a termszetes olajoktl. Csak akkor mosdassuk meg, ha a hmrsklet kellen magas, vagy ha zrt helyisgben tudjuk azt elvgezni, klnben kedvencnk megfzhat. Kizrlag olyan termket hasznljunk, amit kutyk szmra fejlesztettek. Jobb, ha a fejnkben meg se fordul, a hztartsi mosszer vagy ferttlent gondolata, mert az kimarja a kutya brt.
Frdets eltt gyjtsnk ssze minden szksges szpt eszkzt, mert kutynk biztos, hogy kzben tbbszr is szkni prbl. Mg a leggyesebbeknek sem fog menni egyszerre a kutya kdban tartsa s az eszkzk sszeszedse. Hozz ltre egy frdet- s szrthelyisget, ami azt jelenti, hogy minden rtkes s nem vzll dolgot pakolj el! Ezek helyett rakd ki a szksges pol felszerelst!
A frdsnek akkor van igazn rtelme, ha a kutya krnyezett is kitakartjuk. Ragadjuk meg az alkalmat: mossuk meg jtkait, s pucoljuk ki a kosart!
Az alapok A kutya frdetse kaotikus krlmnyekhez vezethet, ezrt meleg idben legjobb, ha kint a szabadban vgezzk e nemes feladatot. Vgy magadhoz egy dzst vagy egy babakdat, utbbit flig telve langyos vzzel! Mindig legyen bven vztartalk az alapos bltshez.
Hasznlj specilis kutyasampont, vagy olyan szert, amit az llatorvos javasol! A flakonon lv feliratot tanulmnyozd t s kszts ki egy rgi, de tiszta trlkzt. Knnyebben eloszlik a bundn a sampon, ha egy nagyobb flakonban felhgtod s ezt ntd r. Fajttl fggen szksg lehet hajszrtra is.
Ha mindennel elkszltl, akkor vatosan emeld fel a kutyd (ha termetes a kedvenc, akkor valakinek a segtsgvel) s tedd be a kdba! Egy tiszta veg vagy bgre segtsgvel ntzd a szrt! Kezdd az tztatst a nyaknl, majd onnan haladj htra s lefel, a fejt hagyd a vgre!
Vidd fel a sampont a kutya bundjra, majd alaposan drzsld be, hogy az aljszrzetet is kitiszttsa! A fejt a samponozsnl is hagyd a vgre, s gyelj arra, hogy ne menjen a kutya szembe a szer! Ha kellen tdrzslted a bundjt, akkor a bgre segtsgvel langyos vzzel kezdd el leblteni! Ez a munka trelmet ignyel, mert sokig kell blgetni, hogy a sampon teljesen kimenjen a szrzetbl.
A kutya els reakcija, ha vgre kiszabadul a kdbl, hogy mindent sszeszrzve s -vizezve kirzza magt. A krnyezet takartsa nagyrszt a kirzs okozta "krok" eltntetsbl ll. Annyi elnye viszont van a dolognak, hogy a kutya a vz nagy rsztl megszabadul, gy kevesebb munkd lesz a trlgetssel. Ha a trlkzvel is vgig drzslted, akkor jhet alacsony hfokon a hajszrt. A szrtst felgyorsthatja, ha kzben folyamatosan fsld ngylb kedvenced bundjt.
A hossz s a rvid szrzet
A ktfle szrzet ms-ms polst ignyel. A rvid szr kutykat - a tisztasg foktl fggen - elg hetente egyszer kikeflni. Ehhez a szrzethez hasznljunk fst s puha szl keft, amelyek j, ha kutyd kizrlagos tulajdont kpezik, azaz ne fslj vele ms llatot!
Egy nagyobbacska kutyt clszer asztalra lltani valahol a szabadban, mg a kisebbeket akr lnkben is fslhetjk. Tvoltsd el a tredezett, sszegubancoldott szrt egy fs segtsgvel a kutya nyaktl kezdve a lbai fel! Kln figyelmet szentelj a nyak vastag szrzetnek (pl. labradorok esetn). A fsls utn a puha szl kefvel tvolthatod el a kihullott szrt.
A hossz szr kutyknl hasonl a folyamat, br nluk ezt hetente tbbszr kell megismtelni. A legjobb, ha hetente ktszer-hromszor rvid idt sznsz arra, hogy tfsld hossz szr kutydat, klnben csomkba llhat ssze a szre. Ebben az esetben se hasznld a felszerelst ms kutykhoz! A kifsls ugyangy a nyaktl induljon a lbak fel haladva. Ha kedvenced bundja vastag, akkor emelgesd fel a fedszrt s az alul meglapul szrt s fsld ki, st kezdd ezzel. Akkor kszlsz el, ha vgig tudod hzni a fst anlkl, hogy megakadna. Clszer ezzel egy idben ellenrizni azt, hogy a kutya bre egszsges-e: gyzdj meg arrl, hogy nincsenek felleti srlsek, horzsolsok, lskdk, dudorok s kitsek!
Kutyameleg!
A nyr a szrakozs s a pihens. Mit tehetnk azrt, hogy ngylb kedvencnk szmra is lvezetes legyen ez az vszak? A knikula veszlyeirl s a hsg okozta problmk megelzsrl olvashattok a hnap tmjban.
Mit tegyk, hogy kedvencnk jobban viselje a hsget?
A vz elengedhetetlen ahhoz, hogy kedvencnk a tvszelje a hsget. Ivednyben mindig legyen friss, tiszta vz. Ha utazni indultok, akkor se feledkezzetek meg tlkjrl s egy veg vzrl! A vz msik funkcija a kls lehts, de ezzel nagyon csnjn kell bnni. Nagy melegben llatunkat langyos vzzel lelocsolhatjuk. Soha nem spricceljnk r jghideg vizet, mert keringse sszeomolhat. A locsolst a lbnl kezdjk s fokozatosan haladjunk felfel. gyeljnk arra, hogy a flbe s a szembe ne menjen vz! Nagyon sok kutya szeret szni. Vigyk magunkkal, ha vz kzelben jrunk. Termszetesen tartsuk be az egszsggyi elrsokat!
Szmtalan esetben elfordul, hogy a kutyk azrt kapnak hgutt, mert a tz napon lv jrmben hagyja feleltlen gazdja. Az autban nagyon rvid id alatt 40 fok fl szkhet a hmrsklet, ezrt soha ne hagyjuk llatunkat nyron a kocsiban! A lehzott ablak sem fogja lnyegesen lejjebb vinni a hmrskletet. Utazshoz a reggeli s az esti idpontok clszerek. Az ablak lehzsa menetkzben tmenetileg j megolds lehet, de soha ne hzzuk le annyira, hogy a kutya ki tudja dugni a fejt. A menetszltl knnyen kthrtya-gyulladst kaphat kedvencnk, gy az erre hajlamos egyedeknl inkbb hasznljuk a szellz berendezst.
Egy forr nyri nap kivl alkalom a piknikezsre vagy kerti partira. A trsasgot kedvel kutyknl egy kerti mulatsg nem lesz nagy gond. k ugyanis elbb-utbb a kzppontba kerlnek s ettl teljes lesz a boldogsg. A flnkebb, visszahzd kutyk szmra biztostsunk egy nyugodt, csendes, flrees helyet. Esetleg krjnk meg valakit, akiben bzunk, hogy arra az estre vllalja el a pesztonka szerept. Egyre gyakoribb manapsg magnrendezvnyeken a tzijtk. Ez az, amitl az llatok nagy rsze hallra rml, st ha teheti megszkik. Szval, ezt a fajta programot inkbb felejtsk el, ha llatunk van.
Mi szvesen stkreznk a napon, de kedvencnk kzben tlhevlhet s rosszul lehet a nagy melegtl. Kutynk szmra az egyetlen md, hogy lehljn, a lihegs. Ezrt biztostsunk szmra rnykot, megfelel pihenhelyet s elegend vizet. Tartzkodjunk attl, hogy llatunkkal a perzsel napon stljunk vagy jtsszunk. A dl krli idpontok helyett vlasszuk inkbb a kora reggeli vagy az esti rkat a jtkhoz. Napkzben sokat segthet, ha a laks leghvsebb hidegpadls rszn biztostunk helyet kedvencnknek. A kertben keressnk egy olyan rnykos, jl szellz terletet, ahol beton vagy ms hidegpadl van. Locsoljuk meg a terletet s hagyjuk megszikkadni. Ezutn ngylb kedvencnk knyelmesen elnylhat a hs felleten. Felfzsra hajlamos kutynl mellzzk a hideg fekvhelyeket, de legalbbis tegynk al vkony rongyot. Minden "lehtses mdszernl" alapelv a fokozatossg: kedvencnk szervezetnek hozz kell szoknia a hmrsklet-klnbsghez.
Ha otthonunkban vagy autnkban lgkondicionl van, gyeljnk arra, hogy a belltott hmrsklet ne klnbzzn drasztikusan a kls hmrsklettl. Ugyangy, ahogy az emberek, az llatok is meg tudnak fzni, ha hirtelen vltozik a hmrsklet. A ventilltorok sem igazn elnysek abban a helyisgben, ahol llatunk tartzkodik, hiszen a huzattl szemk s flk is begyulladhat.
Kutyatartk bizonyra tbbszr megfigyeltk, hogy ngylb kedvenck els kt lbt hasznlva, iszonyatos vehemencival elkezdi kaparni a maga alatt lv fldet, csempt, betont, stb. Ha melege van, a kutya sztnszeren kaparja a maga alatt lv fldet, ugyanis a termszetben a mlyebben fekv fldrteg hvsebb. Ha kikaparja teht a fldet, akkor hvsebb fekvhelyet biztosthat magnak, egyttal mi is vegyk szre, hogy nem esik jl neki a meleg s tegyk meg a szksges vintzkedseket.
Kedvenced bundja vdelmet nyjt a napsugarak ellen, de a szr nlkli rszek - gy az orr s a fl - knnyen leghet. A vilgos br, a vkony bundj s a frissen nyrt szrzet llatok vannak leginkbb kitve a legs veszlynek. Krdezd meg llatorvosodat azzal kapcsolatban, hogy milyen mdszerekkel vdheted az rzkeny terleteket! A hossz fl fajtknl nyron nagyon gyakori a flgyullads, mert hallszerve nem tud kellen szellzni a prs, meleg levegben. Valamivel gyakrabban kell tiszttani, az zletekben kaphat fltisztt folyadkkal, s rendszeresen el kell tvoltani a fltbl a szrt, mert az akadlyozza a szellzst.
Nyron hajlamosak vagyunk arra, hogy az otthon biztonsgt kevsb vegyk komolyan. A nyitva hagyott ablakokba tegynk korltot vagy hlt, hogy kedvencnk mg vletlenl se pottyanjon ki. A kerti kaput se felejtsk el bezrni magunk mgtt, mert higgytek el, kutytok meg fogja ragadni az alkalmat, hogy vilgot lsson. Biztos, ami biztos, kutynkon legyen nyakrv s egy kis tbla a nevvel s telefonszmunkkal.
A rendszeres fregtelents mellett, nyron fokozottan gyeljnk a bolhkra s a kullancsokra ugyanis a meleg id kedvez szaporodsuknak s a fejldsknek. Az llatorvos bizonyosan tud majd tancsokkal szolglni a megelzst illeten. A mhcspsek is gyakoriak ilyenkor. Mit kell tennie egy j gazdnak, ha llatt megcspi egy mh? Amennyiben a fullnkhoz hozzfrnk, ferttlentett csipesszel vatosan tvoltsuk el. Ha nem, akkor forduljunk mielbb llatorvoshoz! Tegynk egy jggel teli zacskt a duzzanatra s kis ideig tartsuk rajta, majd vegyk el. Ezt addig ismteljk, amg lelohad a duzzanat. Kzben gondoskodjunk arrl, hogy az llat knyelmesen fekdjn, amg jobban lesz. Ha lenyelte a mhecskt azonnal vigyk llatorvoshoz, mert a duzzads akr a lgzst is akadlyozhatja.
Tartsuk nyitva a szemnket, hogy a veszlyekbl ne legyen baj! Vigyzzunk kedvencnkre - egy kis odafigyelssel a nyr szmukra is kellemes lehet.
Az illusztrciban ICH Karvin Basic Instinct kpei lthatk |