Hol tallhatjuk meg a megfelel klykkutyt?
Egy klykkutyt tbb helyrl is magunkhoz vehetnk. A dnt krds, hogy egy bizonyos fajtj s kor kutyt keresnk, vagy sem.
llatmenhely
Az llatmenhelyen rengeteg olyan kutyt tallni, melyeknek nincs otthonuk. Ezek a ngylbak mind trelmetlenl vrjk j gazdijukat. Sokan kzlk rossz emlkekkel kzdenek, gy megrtsre s trelemre van szksgk. A szeretetk s hljuk viszont ksbb mindenrt krptolja gazdjukat.
Tenysztk
Megfelel paprokkal rendelkez trzsknyvezett kutyt leginkbb elismert tenyszttl tancsos beszerezni. A tenysztnek nagy tapasztalata van a fajtval kapcsolatban, ismeri a kutyi tulajdonsgait, s ksbb is tud segteni az j tulajdonosnak. A tenysztk ltalban 7-8 hetes korukban adjk t a klykket j gazdjuknak, de tancsos a kutyval mr korbban is tbbszr tallkozni s megismerkedni.
Hirdets
Az elismert tenysztk mellett nagyon sok magnszemly is hirdet eladsra kiskutykat a Kutya, a Nemzetkzi kutya magazin s a Kutya Szvetsg lapokban. Az ilyen hirdetsek alapjn is rakadhatunk kedvencnkre.
Ismeretsgi kr
Nha megesik, hogy ismeretsgi krnkben valakinl klykk szletnek, melyeket nem tud megtartani, s szvesen elajndkozn. Ilyen esetben nem szabad meggondolatlanul a kiskutya befogadsa mellett dnteni. Alaposan vgig kell elszr gondolni, hogy tnyleg kpesek vagyunk-e gondoskodni az j jvevnyrl. Ha ksn derl ki, hogy elhamarkodottan dntttnk, s a kiskutyt vissza kell vinnnk eredeti tulajdonoshoz, ezzel komoly stressz-helyzetnek tesszk ki az llatot.
A kutya nem karcsonyi ajndk...
Karcsonykor, csakgy, mint egyb nnepek alkalmval, sok szl gondolkodik el azon, hogy llatot adjon a gyermeknek ajndkba. A gyerekek mg a mai, modern jtkok mellett is vgynak arra, hogy hzi kedvenck legyen, sztnsen rzik, hogy egy ilyen llat igazi trs. Br egy aranyos klykkutya idelis ajndknak tnhet, tancsos ezt a dntst inkbb az nnepek utn meghozni. Az j jvevnyt ugyanis nem csak a karcsonyi ajndkozsra vesszk magunkhoz, hanem hossz vekre. Nem szabad elfeledkeznnk arrl, hogy az j kedvencnket vekig etetni, polni, gondozni kell. Ha vgiggondoltunk mindent s eldntttk, hogy kutyt vsrolunk, az llatot csak karcsony utn vigyk haza. Az nnep mindig kaotikus idszak, az emberek csak szaladglnak, ez pedig komoly stresszt jelent a kiskutynak s elvonja rla azt a figyelmet s trdst, melyre szksge van. Az sem szerencss, ha a kutya meglepetsknt egy dobozban a fa al kerl, hiszen egy llnyrl van sz, nem pedig egy ajndktrgyrl! A kutya jelkpesen legyen ott az ajndkok kztt: legyen rla egy fnykp, esetleg egy kutykrl szl knyv, vagy egy prz. Az nnepek utn az egsz csald egytt menjen el az llatrt, gy az j csaldtag az els pillanatban tallkozhat mindenkivel. Mikor a kutya megrkezik, minden lljon mr kszen, legyen otthon eledel, tlak, alvhely, stb. A megfelel elkszletekkel s elktelezettsggel a gazdik mellett boldog s egszsges kutyk lhetnek, akik be tudnak kapcsoldni a csald letbe, s a htkznapokba is az nnep varzst hozzk.
Milyen kutyt vlasszunk?
A kutyknak szmtalan klnbz fajtja, mrete s vltozata van, s mindegyik egyni jellemzkkel s temperamentummal br. Annak, aki szeretetteljes s hsges trsra vgyik, s biztos abban, hogy elegend idt tud rsznni, s megfelel krlmnyeket tud biztostani az llatnak, a kutya a legjobb vlaszts. A kutya a csald fontos tagjv vlik, s 10-15 vig velnk marad.
Egy kis elrelts a klyk kivlasztsakor elejt veszi annak, hogy ksbb esetleg megbnjuk a vlasztst. A kivlaszts eltt mr mindenkinek van elkpzelse arrl, milyen a szmra idelis kutya, esetleg mr korbbi tapasztalat is volt egy-egy fajtval. A vlaszts eltt figyelmet kell fordtani arra, hogy letkrlmnyeinket s a vlasztand fajta ignyeit sszeillesszk. A kvetkez fontos szempontokat rdemes mrlegelni azeltt, hogy hazavisszk a klykkutyt.
1. letkrlmnyek
Mennyi idt tudunk a kutyval tlteni?
A kutya trsas lny. Sok figyelemre van szksge, klnsen kicsi korukban, elegend idt kell fordtani nevelsre, a mozgsra s polsra. A laksban nagy felfordulst okoz klykk kezelse nehz, ha sokat vagyunk tvol otthonrl.
Mennyi hely van otthon?
A hz, kert, s legfkppen a kzelben lev szabad terlet nagysga befolysolja a vlaszthat kutya mrett, fajtjt s tpust. Az jfundlandi rosszul rzi magt egy kis laksban, az agr szmra pedig nem megfelel a vrosi let.
Mennyi testmozgst tudsz kutydnak biztostani?
Kpes vagy arra, hogy annyi mozgslehetsget biztosts kutydnak, amennyire szksge van? Nhny fajta ugyanis lnkebb, energikusabb a tbbinl.
Mennyi pnzt tudsz kutydra ldozni?
A kutya kivlasztsakor termszetesen a klyk rt is figyelembe kell venni, fontosabb azonban a tbbi kltsg mrlegelse, ezek ugyanis a kutya lete vgig rendszeresen jelentkeznek. Amellett, hogy a nagy kutyk etetse termszetesen tbbe kerl, mint a kis termetek, szmtsba kell venni az llatorvosi ellts, nyarals alatti elhelyezs s bizonyos fajtk rendszeres kutyakozmetikai kltsgt.
Van mr kutyatartsi tapasztalatod?
Els kutyaknt nem ajnlunk olyan fajtt, melyet nehz nevelni, vagy amely elbizonytalanthatja gazdjt.
Mirt akarsz kutyt?
A legtbb ember a trsasg kedvrt szeretne kutyt, de a vlasztst az is befolysolhatja, hogy a gazda akarja-e, hogy a kutya vdje a lakst, munkakutyaknt hasznlhat legyen, esetleg killtsokon akarja bemutatni, vagy tenyszteni kvnja.
2. Milyen tpus kutyt rdemes vlasztani?
Miutn vgiggondoltad sajt lehetsgeidet, rdemes tanulmnyozni a vlasztott kutya jellemvonsait. Azt tancsoljuk, hogy prblj tbb kutyafajtt is megismerni, jrj killtsokra, beszlj tenysztkkel s kutyatulajdonosokkal, olvass knyveket s jsgokat a kutykrl.
Fajtiszta vagy keverk kutyt vlasszunk?
Br valamennyi kutya nll egynisg, az azonos fajtknak vannak hasonl jellemvonsaik, amik alapjn meg lehet jsolni, hogy a klykbl milyen felntt llat vlik. Egy keverk klyk nagyon bjos lehet, rengeteg j tulajdonsggal, de felntt mrett s temperamentumt nehz megjsolni, fleg akkor, ha a szlei nem ismertek.
Nagy vagy kicsit kutyt vegynk?
Emlkezz arra, hogy a nagy kutyk ltalban nagyobb teret s rendszeres mozgst ignyelnek, s etetsk is nagyobb kltsggel jr.
Hossz vagy rvid szr kutyt vlasszunk?
A hossz szr kutyk nagyon szp megjelensek lehetnek, de rendszeres polst ignyel szrzetk tisztntartsa. Nhny fajtt nyron nyrni is kell. A rvid szr kutyk kevesebb odafigyelst ignyelnek s ess idben is tisztbbak.
Mik a fajta termszetes tulajdonsgai s kpessgei?
A Border Collie-t arra tenysztettk, hogy birkkat rizzen, ha gyakran van egyedl s nincs mit csinlnia, knnyen unott s kedvetlenn vlhat. Bizonyosodj meg arrl, hogy kutydnak olyan letmdot tudsz biztostani, ami illik termszethez, mivel egy boldogtalan kutynak gyakrabban vannak viselkedsi problmi.
Szuka vagy kan?
A kanok nagyobbak a szukknl, s taln egy kicsit nyitottabbak. Nhny gazda gy gondolja, hogy a szukk odaadbbak, jobban szeretik otthonukat s jobban bnnak a gyerekekkel. Ugyanakkor a szukk vente ktszer tzelnek, s hacsak nem ivartalantjuk az llatot, ez az idszak kellemetlensgekkel jrhat.
Valban klykt akarsz, vagy esetleg felntt kutynak is otthont tudnl biztostani?
A legtbb gazda egsz kicsi kortl nevelni s tantani akarja kutyjt, de ne feledkezznk el a felntt kutykrl. k is kpesek arra, hogy rengeteg odaadst s szeretetet adjanak. Nhny elnye is van annak, ha idsebb kutya kerl a hzhoz, hiszen ket mr neveltk, jl lthat a temperamentumuk s a legrombolbb korszakon mr tljutottak. Ugyanakkor mieltt hazavisznk egy felntt kutyt, prbljuk megtudni, hogy mirt van j otthonra szksge. Taln az j gazdjhoz sem illik jobban, mint a rgihez.
3. Hol tallhatunk megfelel klykt?
Gondolatban mr kivlasztottad az idelis kutyafajtt, hol keresd?
Egy fajtiszta kutyaklykt leginkbb ismert s elismert tenysztnl tallhatunk. A tenysztket ms kutyatulajdonosok, llatorvos ajnlsa, hirdets s kutyakilltsok alapjn tallhatjuk meg.
Ne vsroljunk azonban olyan kereskedtl, aki tbb forrsbl szerzi be a klykket. Ezeket a kutykat taln tl korn elvlasztottk, s lehet, hogy hossz ideig, flelemben s zavartan utaztak, mg elrtk a clllomst. Ezeknl a klykknl a stressz s klnbz megbetegedsek gyakrabban fordulnak el.
A tenysztkn kvl az llatmenhelyek is megfelel forrst jelentenek, amikor kutyaklykt keresnk.
4. Mire figyeljnk oda?
Lehetleg nzzk meg a klykt az anyjval egytt, gy lthatjuk, hogy a szuka mennyire jl gondozta a klykt, s kpet kaphatunk arrl is, milyen lesz a felntt llat mrete s viselkedse. Ha lehet, nzzk meg az apt is.
Idelis esetben a klykt 8 hetes korig ne vlasszuk el az anyjtl. Csak olyan alombl vsroljunk, mely tiszta, s ahol a kutyk kzrzete s egszsgi llapota j.
Olyan klykt vlasszunk, mely aktv, egszsges s tiszta. A kutya szeme s az orra nem lehet gennyes, a fle tiszta, az nye pedig rzsaszn legyen. Vizsgljuk meg a kutya farkt s a htuls lbakat, nem tallunk-e rajtuk hasmensre utal jeleket. A klyk szrzete kicsit fak lehet, de tisztnak s egszsgesnek kell lennie.
Figyeljnk arra, van-e a kutynak valamilyen hinyossga, ellenrizzk a hast, nincs-e pldul kldksrve. Ha brmi rendellenessget szlelnk, krjk ki llatorvos vlemnyt.
Ne vsroljunk meg egy gyenge kutyt sajnlatbl, mert hossz tv problmnak s jelents llatorvosi kltsgeknek nzhetnk elbe.
Br a klykk eleinte vatosak lehetnek egy idegennel, inkbb ne vlasszunk olyan kiskutyt, amelyik ideges s a sarokba menekl. Az anya viselkedse alapjn kvetkeztethetnk arra, hogy a klykk idsebb korukban hogy fognak viselkedni, legynk teht vatosak a flnk, ideges vagy agresszv anyk klykeivel.
5. Mire szmthatunk?
Ne rezd srtve magad, ha a tenyszt megkrdezi, hogy milyen krlmnyek kztt lsz s mik a terveid a klykkel. Ez a tenyszt krltekint gondolkodst jelzi s segt abban, hogy elkerljk a hibs vlasztst.
Ellenrizd, hogy milyen oltsokat s freg elleni kezelst kapott mr meg a klyk s mi van mg htra. Bizonyosodj meg arrl, hogy valamennyi igazols Hozzd kerl.
A tenyszt ugyancsak tad egy lapot, melyen vezette, hogy milyen eledelt kapott a klyk, milyen gyakran s mennyit. Nhny napig ezt az trendet kell biztostani a kutynak, mieltt fokozatosan ttrnnk egy msikra. A tenyszt arra vonatkoz informcit is adhat, hogy a vlasztott fajtt hogyan kell polni.
Nhny napon bell el kell vinni a klykt az llatorvoshoz, aki tancsot ad az oltsokra, etetsre, gondozsra vonatkozan.
Ne ajndkozzunk kutyt, macskt
Sokakat a j szndk s az rmszerzs vezrel amikor gy dntenek, hogy kutyt vagy macskt kvnnak ajndkozni karcsonyra szeretteinek. Gondoljunk azonban csak bele a kvetkezkbe. Karcsonykor nagyon elfoglaltak vagyunk, hiszen az elkszletek (fadszts, sts-fzs, ajndkcsomagols), majd a csaldltogatsok zsfoltt teszik az nnepnapokat. Ha llatot vesznk magunkhoz, az ms krlmnyeket kvn. Fel kell r kszlni lelkiekben s a meg kell teremteni a fizikai feltteleit is. Az llatvsrls egy letre szl, nem lehet egy pillanatnyi fellngols vagy egy aprop (karcsony, szletsnap, hsvt) szlemnye.
Az llatok szeretni, rezni kpes llnyek, ne tekintsk ket trgyaknak, amiket csak gy oda ajndkozunk valakinek. Ha tudjuk, hogy szerettnk szvesen osztan meg otthont egy kedvenccel, praktikus ajndk lehet egy az llatfajrl szl szakknyv vagy a tartshoz szksges felszerelsi cikkek egyike.
Ha bks, nyugalmas idszakban rkezik az j csaldtag, az nem csak az llatnak lesz kellemesebb, de az j gazda is tbb idt tud sznni kedvencre. A kutyk esetben pldul a klykk sokat alszanak, naponta 4-6 alkalommal esznek s legalbb ugyanennyiszer rtenek is, s a jtkot sem brjk rkig. A szobatisztasgra nevelsrl sem feledkezznk meg, amit mr a megrkezsktl fogva el kell kezdeni. Valljuk be a klykkutykhoz sok szeretet, trelem s kvetkezetessg szksges, amire fel kell kszlni.
Idelis esetben egy gazdi-kedvenc kapcsolat vekre, az llat lete vgig szl. Fontos teht, hogy a gazdi s llata kztt kialakuljon a kell sszhang. Minden esetben javasolhat, hogy a leend gazdi vlassza ki klykt, hiszen az els tallkozs sok mindent elrul. Ki ne hallotta volna mr, hogy "meglttam, felm szaladt s tudtam, hogy lesz az n kiskutym". Egy ajndkba vett kedvencnl sem a gazdnak, sem az llatnak sincs vlasztsi lehetsge.
Ha mgis gy dntnk, hogy llnyt ajndkozunk, a kutya-, macskavsrls helyett egy szp akvrium berendezse mellett dntsnk. Knnyebb az elkszts, kevesebb napi szint gondozst ignyel, de ne feledjk, rluk is gondoskodnunk kell. Az lelem beszerzse, az akvrium tisztntartsa, s a gondoskod szeretet szmukra is nlklzhetetlen!
Gondolkodjunk ht felelsen! Hagyjuk az llatok vsrlst, befogadst az nnepek utni nyugodtabb idszakra, s ne dljnk be a szaportk nnepek eltti kecsegtet ajnlatainak |