Hol találhatjuk meg a megfelelő kölyökkutyát?
Egy kölyökkutyát több helyről is magunkhoz vehetünk. A döntő kérdés, hogy egy bizonyos fajtájú és korú kutyát keresünk, vagy sem.
Állatmenhely
Az állatmenhelyen rengeteg olyan kutyát találni, melyeknek nincs otthonuk. Ezek a négylábúak mind türelmetlenül várják új gazdijukat. Sokan közülük rossz emlékekkel küzdenek, így megértésre és türelemre van szükségük. A szeretetük és hálájuk viszont később mindenért kárpótolja gazdájukat.
Tenyésztők
Megfelelő papírokkal rendelkező törzskönyvezett kutyát leginkább elismert tenyésztőtől tanácsos beszerezni. A tenyésztőnek nagy tapasztalata van a fajtával kapcsolatban, ismeri a kutyái tulajdonságait, és később is tud segíteni az új tulajdonosnak. A tenyésztők általában 7-8 hetes korukban adják át a kölyköket új gazdájuknak, de tanácsos a kutyával már korábban is többször találkozni és megismerkedni.
Hirdetés
Az elismert tenyésztők mellett nagyon sok magánszemély is hirdet eladásra kiskutyákat a Kutya, a Nemzetközi kutya magazin és a Kutya Szövetség lapokban. Az ilyen hirdetések alapján is ráakadhatunk kedvencünkre.
Ismeretségi kör
Néha megesik, hogy ismeretségi körünkben valakinél kölykök születnek, melyeket nem tud megtartani, és szívesen elajándékozná. Ilyen esetben nem szabad meggondolatlanul a kiskutya befogadása mellett dönteni. Alaposan végig kell először gondolni, hogy tényleg képesek vagyunk-e gondoskodni az új jövevényről. Ha későn derül ki, hogy elhamarkodottan döntöttünk, és a kiskutyát vissza kell vinnünk eredeti tulajdonosához, ezzel komoly stressz-helyzetnek tesszük ki az állatot.
A kutya nem karácsonyi ajándék...
Karácsonykor, csakúgy, mint egyéb ünnepek alkalmával, sok szülő gondolkodik el azon, hogy állatot adjon a gyermekének ajándékba. A gyerekek még a mai, modern játékok mellett is vágynak arra, hogy házi kedvencük legyen, ösztönösen érzik, hogy egy ilyen állat igazi társ. Bár egy aranyos kölyökkutya ideális ajándéknak tűnhet, tanácsos ezt a döntést inkább az ünnepek után meghozni. Az új jövevényt ugyanis nem csak a karácsonyi ajándékozásra vesszük magunkhoz, hanem hosszú évekre. Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy az új kedvencünket évekig etetni, ápolni, gondozni kell. Ha végiggondoltunk mindent és eldöntöttük, hogy kutyát vásárolunk, az állatot csak karácsony után vigyük haza. Az ünnep mindig kaotikus időszak, az emberek csak szaladgálnak, ez pedig komoly stresszt jelent a kiskutyának és elvonja róla azt a figyelmet és törődést, melyre szüksége van. Az sem szerencsés, ha a kutya meglepetésként egy dobozban a fa alá kerül, hiszen egy élőlényről van szó, nem pedig egy ajándéktárgyról! A kutya jelképesen legyen ott az ajándékok között: legyen róla egy fénykép, esetleg egy kutyákról szóló könyv, vagy egy póráz. Az ünnepek után az egész család együtt menjen el az állatért, így az új családtag az első pillanatban találkozhat mindenkivel. Mikor a kutya megérkezik, minden álljon már készen, legyen otthon eledel, tálak, alvóhely, stb. A megfelelő előkészületekkel és elkötelezettséggel a gazdik mellett boldog és egészséges kutyák élhetnek, akik be tudnak kapcsolódni a család életébe, és a hétköznapokba is az ünnep varázsát hozzák.
Milyen kutyát válasszunk?
A kutyáknak számtalan különböző fajtája, mérete és változata van, és mindegyik egyéni jellemzőkkel és temperamentummal bír. Annak, aki szeretetteljes és hűséges társra vágyik, és biztos abban, hogy elegendő időt tud rászánni, és megfelelő körülményeket tud biztosítani az állatnak, a kutya a legjobb választás. A kutya a család fontos tagjává válik, és 10-15 évig velünk marad.
Egy kis előrelátás a kölyök kiválasztásakor elejét veszi annak, hogy később esetleg megbánjuk a választást. A kiválasztás előtt már mindenkinek van elképzelése arról, milyen a számára ideális kutya, esetleg már korábbi tapasztalat is volt egy-egy fajtával. A választás előtt figyelmet kell fordítani arra, hogy életkörülményeinket és a választandó fajta igényeit összeillesszük. A következő fontos szempontokat érdemes mérlegelni azelőtt, hogy hazavisszük a kölyökkutyát.
1. Életkörülmények
Mennyi időt tudunk a kutyával tölteni?
A kutya társas lény. Sok figyelemre van szüksége, különösen kicsi korukban, elegendő időt kell fordítani nevelésére, a mozgásra és ápolására. A lakásban nagy felfordulást okozó kölykök kezelése nehéz, ha sokat vagyunk távol otthonról.
Mennyi hely van otthon?
A ház, kert, és legfőképpen a közelben levő szabad terület nagysága befolyásolja a választható kutya méretét, fajtáját és típusát. Az újfundlandi rosszul érzi magát egy kis lakásban, az agár számára pedig nem megfelelő a városi élet.
Mennyi testmozgást tudsz kutyádnak biztosítani?
Képes vagy arra, hogy annyi mozgáslehetőséget biztosíts kutyádnak, amennyire szüksége van? Néhány fajta ugyanis élénkebb, energikusabb a többinél.
Mennyi pénzt tudsz kutyádra áldozni?
A kutya kiválasztásakor természetesen a kölyök árát is figyelembe kell venni, fontosabb azonban a többi költség mérlegelése, ezek ugyanis a kutya élete végéig rendszeresen jelentkeznek. Amellett, hogy a nagy kutyák etetése természetesen többe kerül, mint a kis termetűeké, számításba kell venni az állatorvosi ellátás, nyaralás alatti elhelyezés és bizonyos fajták rendszeres kutyakozmetikai költségét.
Van már kutyatartási tapasztalatod?
Első kutyaként nem ajánlunk olyan fajtát, melyet nehéz nevelni, vagy amely elbizonytalaníthatja gazdáját.
Miért akarsz kutyát?
A legtöbb ember a társaság kedvéért szeretne kutyát, de a választást az is befolyásolhatja, hogy a gazda akarja-e, hogy a kutya védje a lakást, munkakutyaként használható legyen, esetleg kiállításokon akarja bemutatni, vagy tenyészteni kívánja.
2. Milyen típusú kutyát érdemes választani?
Miután végiggondoltad saját lehetőségeidet, érdemes tanulmányozni a választott kutya jellemvonásait. Azt tanácsoljuk, hogy próbálj több kutyafajtát is megismerni, járj kiállításokra, beszélj tenyésztőkkel és kutyatulajdonosokkal, olvass könyveket és újságokat a kutyákról.
Fajtiszta vagy keverék kutyát válasszunk?
Bár valamennyi kutya önálló egyéniség, az azonos fajtáknak vannak hasonló jellemvonásaik, amik alapján meg lehet jósolni, hogy a kölyökből milyen felnőtt állat válik. Egy keverék kölyök nagyon bájos lehet, rengeteg jó tulajdonsággal, de felnőtt méretét és temperamentumát nehéz megjósolni, főleg akkor, ha a szülei nem ismertek.
Nagy vagy kicsit kutyát vegyünk?
Emlékezz arra, hogy a nagy kutyák általában nagyobb teret és rendszeres mozgást igényelnek, és etetésük is nagyobb költséggel jár.
Hosszú vagy rövid szőrű kutyát válasszunk?
A hosszú szőrű kutyák nagyon szép megjelenésűek lehetnek, de rendszeres ápolást igényel szőrzetük tisztántartása. Néhány fajtát nyáron nyírni is kell. A rövid szőrű kutyák kevesebb odafigyelést igényelnek és esős időben is tisztábbak.
Mik a fajta természetes tulajdonságai és képességei?
A Border Collie-t arra tenyésztették, hogy birkákat őrizzen, ha gyakran van egyedül és nincs mit csinálnia, könnyen unottá és kedvetlenné válhat. Bizonyosodj meg arról, hogy kutyádnak olyan életmódot tudsz biztosítani, ami illik természetéhez, mivel egy boldogtalan kutyának gyakrabban vannak viselkedési problémái.
Szuka vagy kan?
A kanok nagyobbak a szukáknál, és talán egy kicsit nyitottabbak. Néhány gazda úgy gondolja, hogy a szukák odaadóbbak, jobban szeretik otthonukat és jobban bánnak a gyerekekkel. Ugyanakkor a szukák évente kétszer tüzelnek, és hacsak nem ivartalanítjuk az állatot, ez az időszak kellemetlenségekkel járhat.
Valóban kölyköt akarsz, vagy esetleg felnőtt kutyának is otthont tudnál biztosítani?
A legtöbb gazda egész kicsi korától nevelni és tanítani akarja kutyáját, de ne feledkezzünk el a felnőtt kutyákról. Ők is képesek arra, hogy rengeteg odaadást és szeretetet adjanak. Néhány előnye is van annak, ha idősebb kutya kerül a házhoz, hiszen őket már nevelték, jól látható a temperamentumuk és a legrombolóbb korszakon már túljutottak. Ugyanakkor mielőtt hazaviszünk egy felnőtt kutyát, próbáljuk megtudni, hogy miért van új otthonra szüksége. Talán az új gazdájához sem illik jobban, mint a régihez.
3. Hol találhatunk megfelelő kölyköt?
Gondolatban már kiválasztottad az ideális kutyafajtát, hol keresd?
Egy fajtiszta kutyakölyköt leginkább ismert és elismert tenyésztőnél találhatunk. A tenyésztőket más kutyatulajdonosok, állatorvos ajánlása, hirdetés és kutyakiállítások alapján találhatjuk meg.
Ne vásároljunk azonban olyan kereskedőtől, aki több forrásból szerzi be a kölyköket. Ezeket a kutyákat talán túl korán elválasztották, és lehet, hogy hosszú ideig, félelemben és zavartan utaztak, míg elérték a célállomást. Ezeknél a kölyköknél a stressz és különböző megbetegedések gyakrabban fordulnak elő.
A tenyésztőkön kívül az állatmenhelyek is megfelelő forrást jelentenek, amikor kutyakölyköt keresünk.
4. Mire figyeljünk oda?
Lehetőleg nézzük meg a kölyköt az anyjával együtt, így láthatjuk, hogy a szuka mennyire jól gondozta a kölyköt, és képet kaphatunk arról is, milyen lesz a felnőtt állat mérete és viselkedése. Ha lehet, nézzük meg az apát is.
Ideális esetben a kölyköt 8 hetes koráig ne válasszuk el az anyjától. Csak olyan alomból vásároljunk, mely tiszta, és ahol a kutyák közérzete és egészségi állapota jó.
Olyan kölyköt válasszunk, mely aktív, egészséges és tiszta. A kutya szeme és az orra nem lehet gennyes, a füle tiszta, az ínye pedig rózsaszín legyen. Vizsgáljuk meg a kutya farkát és a hátulsó lábakat, nem találunk-e rajtuk hasmenésre utaló jeleket. A kölyök szőrzete kicsit fakó lehet, de tisztának és egészségesnek kell lennie.
Figyeljünk arra, van-e a kutyának valamilyen hiányossága, ellenőrizzük a hasát, nincs-e például köldöksérve. Ha bármi rendellenességet észlelünk, kérjük ki állatorvos véleményét.
Ne vásároljunk meg egy gyenge kutyát sajnálatból, mert hosszú távú problémának és jelentős állatorvosi költségeknek nézhetünk elébe.
Bár a kölykök eleinte óvatosak lehetnek egy idegennel, inkább ne válasszunk olyan kiskutyát, amelyik ideges és a sarokba menekül. Az anya viselkedése alapján következtethetünk arra, hogy a kölykök idősebb korukban hogy fognak viselkedni, legyünk tehát óvatosak a félénk, ideges vagy agresszív anyák kölykeivel.
5. Mire számíthatunk?
Ne érezd sértve magad, ha a tenyésztő megkérdezi, hogy milyen körülmények között élsz és mik a terveid a kölyökkel. Ez a tenyésztő körültekintő gondolkodását jelzi és segít abban, hogy elkerüljük a hibás választást.
Ellenőrizd, hogy milyen oltásokat és féreg elleni kezelést kapott már meg a kölyök és mi van még hátra. Bizonyosodj meg arról, hogy valamennyi igazolás Hozzád kerül.
A tenyésztő ugyancsak átad egy lapot, melyen vezette, hogy milyen eledelt kapott a kölyök, milyen gyakran és mennyit. Néhány napig ezt az étrendet kell biztosítani a kutyának, mielőtt fokozatosan áttérnénk egy másikra. A tenyésztő arra vonatkozó információt is adhat, hogy a választott fajtát hogyan kell ápolni.
Néhány napon belül el kell vinni a kölyköt az állatorvoshoz, aki tanácsot ad az oltásokra, etetésre, gondozásra vonatkozóan.
Ne ajándékozzunk kutyát, macskát
Sokakat a jó szándék és az örömszerzés vezérel amikor úgy döntenek, hogy kutyát vagy macskát kívánnak ajándékozni karácsonyra szeretteinek. Gondoljunk azonban csak bele a következőkbe. Karácsonykor nagyon elfoglaltak vagyunk, hiszen az előkészületek (fadíszítés, sütés-főzés, ajándékcsomagolás), majd a családlátogatások zsúfolttá teszik az ünnepnapokat. Ha állatot veszünk magunkhoz, az más körülményeket kíván. Fel kell rá készülni lelkiekben és a meg kell teremteni a fizikai feltételeit is. Az állatvásárlás egy életre szól, nem lehet egy pillanatnyi fellángolás vagy egy apropó (karácsony, születésnap, húsvét) szüleménye.
Az állatok szeretni, érezni képes élőlények, ne tekintsük őket tárgyaknak, amiket csak úgy oda ajándékozunk valakinek. Ha tudjuk, hogy szerettünk szívesen osztaná meg otthonát egy kedvenccel, praktikus ajándék lehet egy az állatfajról szóló szakkönyv vagy a tartáshoz szükséges felszerelési cikkek egyike.
Ha békés, nyugalmas időszakban érkezik az új családtag, az nem csak az állatnak lesz kellemesebb, de az új gazda is több időt tud szánni kedvencére. A kutyák esetében például a kölykök sokat alszanak, naponta 4-6 alkalommal esznek és legalább ugyanennyiszer ürítenek is, s a játékot sem bírják órákig. A szobatisztaságra nevelésről sem feledkezzünk meg, amit már a megérkezésüktől fogva el kell kezdeni. Valljuk be a kölyökkutyákhoz sok szeretet, türelem és következetesség szükséges, amire fel kell készülni.
Ideális esetben egy gazdi-kedvenc kapcsolat évekre, az állat élete végéig szól. Fontos tehát, hogy a gazdi és állata között kialakuljon a kellő összhang. Minden esetben javasolható, hogy a leendő gazdi válassza ki kölyköt, hiszen az első találkozás sok mindent elárul. Ki ne hallotta volna már, hogy "megláttam, felém szaladt és tudtam, hogy Ő lesz az én kiskutyám". Egy ajándékba vett kedvencnél sem a gazdának, sem az állatnak sincs választási lehetősége.
Ha mégis úgy döntünk, hogy élőlényt ajándékozunk, a kutya-, macskavásárlás helyett egy szép akvárium berendezése mellett döntsünk. Könnyebb az előkészítés, kevesebb napi szintű gondozást igényel, de ne feledjük, róluk is gondoskodnunk kell. Az élelem beszerzése, az akvárium tisztántartása, s a gondoskodó szeretet számukra is nélkülözhetetlen!
Gondolkodjunk hát felelősen! Hagyjuk az állatok vásárlását, befogadást az ünnepek utáni nyugodtabb időszakra, és ne dőljünk be a szaporítók ünnepek előtti kecsegtető ajánlatainak |