Játék és mozgás a kölyökkel
Az első néhány hónapban a kölyökkutyának elég a természetes otthoni mozgás, ezen felüli mozgásra nincs szüksége. A kölyökkutyát nem ajánlott kivinni az utcára, illetve más kutyákkal összeengedni, amíg nem kapta meg az alapozó oltásait. Ha mégis összeengeded más kutyákkal, azok csak egészséges, oltott kutyák legyenek. Miután megkapta az oltásokat, várj még két hetet, amíg a védettség kialakul, és utána nyugodtan kiviheted a kutyát.
Nyakörv és póráz
Olyan nyakörvet válassz a kutyádnak, amiben kényelmesen érzi magát. Ma már lehet választani kifejezetten kölyköknek való különböző könnyű és állítható pórázok és nyakörvek közül. Fokozatosan kell a nyakörvhöz és a pórázhoz szoktatni. Először csak néhány percig hagyd rajta, és minden nap egy kicsit tovább. Néhány hét alatt teljesen meg fogja szokni. Néhány kutyafajta speciális hámot igényel, de a szaküzletekben ezekből is nagy választékot találhatsz. A kiskutya nagyon nagy ütemben növekszik így hamarosan új, erősebb nyakörvet, és pórázt kell venni neki. Ha sétálni viszed a kutyád, mindenképp pórázzal vidd. Ha a kutyád hamis inkább tegyél rá szájkosarat is. Egyes országokban ez kötelező is. Egy jó tanács. A nyakörvre célszerű egy bilétát tenni, amelyen megtalálható a kutya neve, a gazda telefonszáma és címe. Így ha esetleg elszalad vagy megszökik tőled, nagy valószínűséggel visszajuttatják hozzád.
Játssz a kutyáddal
A játék erősíti a kapcsolatodat a kutyáddal. Azonban vigyázz, hogy ne fajuljon el a játék, mert ha ez rögzül benne, később nagyobb korában ez problémákat okozhat. Amíg játszol vele, ne tartsd pórázon, hagyd, hogy felszabadultan játsszon. A kutyák szeretik a játéktárgyakat, mint a gyerekek, sőt szükségük is van arra, hogy saját birtokolható tárgyaik legyenek. Soha ne engedd, hogy kavicsokkal játsszon, mert kitörhetnek a fogai. Lehet kapni kimondottan kutyáknak való játékot, amit nyugodtan rághat. Ezek általában olyan anyagból készülnek, melyek veszélytelenek az állatok számára. Némelyik sípol is, és a legkülönbözőbb formában kaphatók.
Fuss a kutyáddal
A gazdik többsége szeret együtt futni kedvencével. Ha te is szívesen tennéd ezt, íme néhány ötlet.
Alapprogram
- Engedelmesség
Mielőtt elkezdenétek a futást, fontos néhány alapszabályt megtanulnia a kutyádnak. Az egyik legfontosabb a "lábhoz" vezényszó. Futás közben mindig a bal lábad mellett fusson. Megtaníthatod neki magad is (sokféle neveléssel kapcsolatos szakkönyvet lehet kapni), de elviheted kutyaiskolába is, ahol többek között engedelmességi vizsgát is tehet. Természetesen itt szakemberek segítenek neked a kiképzésben. Ebbe beletartozik, hogy parancsszóra visszajöjjön, leüljön, lefeküdjön, álljon és helyben maradjon. Ha ezeket már tudja, bátran indulhattok futni.
- Biztonság
Csak akkor futtasd a kutyát, ha biztos vagy benne, hogy egészséges. Legegyszerűbb, ha megvizsgáltatod a kutyádat az állatorvossal, amikor úgyis viszed oltatni. A futás miatt elsősorban a keringési és izületi betegségekre kell odafigyelni. Neked is célszerű a lábad védelmében speciális futócipőt viselned. Ha lehet ne betonon vagy aszfalton fussatok, inkább füvön vagy földön, ami sokkal jobb a kutyának és a te lábaidnak is.
-Nyakörv
Ha utcára viszed a kutyát, mindig tegyél rá nyakörvet. Normál nyakörvet használjatok, mert a fojtó nyakörv néha veszélyes lehet.
Kerékpározás a kutyáddal
Ez nem túl jó ötlet, bár praktikusnak tűnhet, és sokan csinálják is. A bicikli ugyanis akadályt jelenthet egyes helyzetekben a kutyának. Sajnos történtek már súlyos balesetek emiatt, ezért néhány országban be is tiltották. Ha mégis ki akarod próbálni, nagyon lassan biciklizz, és amennyire tudsz egyenletes ütemben. Azért ha lehet, ne próbálkozz vele.
Futás a szabadban
Ez minden kutya álma. Azonban megfelelő, nyugodt helyet kell találni erre. Fontos, hogy forgalmas helyektől, autóktól távol legyen. A parkok megfelelnek, de néha zsúfoltak, gyerekek játszadoznak, sőt a legtöbb parkba már nem is lehet kutyát bevinni, amit tiltó tábla is jelez. Legalkalmasabb az erdő vagy vízpart, ahol még úszhat is, ha szeret. Csak akkor engedd szabadon, ha biztosan engedelmeskedik neked, és ha hívod, visszamegy hozzád. Érdemes megtanítanod arra, hogy ha távolból utasítod, akár kézjellel akár vezényszóval, akkor is szót fogadjon, például leüljön. Ennek hasznát veheted egyes váratlan helyzetekben.
Mozogjatok együtt
Nagyon sokszor hallani, hogy a legtöbb ember nem mozog eleget. Sajnos ez sok kutyára is igaz, hiszen gyakran látunk elhízott, lusta kutyákat, amelyekre rögtön rámondjuk, hogy keveset mozognak.
Miért mozgunk keveset, amikor jó a szívnek, csökkenti a vérnyomást, oldja a stresszt, fejleszti az izmokat, kalóriát éget, és jó közérzetet biztosít? A mozgás jótékony hatási a kutyáknál is ugyanúgy jelentkeznek.
A kutyák élvezik a mozgást? Hát persze. Elég, ha arra gondolunk, hogy mit csinálnak a kutyák, amikor kimondjuk nekik azt a szót, hogy "séta". Rendszerint izgalomba jönnek, sokuk szájába veszi pórázát, és így várja a sétát.
Vágj bele!
Csak elhatározás kérdése. Tudod, hogy a mozgás egészséges neked és a kutyádnak is, ezért el kell döntened, hogy rendszeresen mozogtok. A legfontosabb, hogy ne hirtelen kezdd el. Első alkalommal nem kell nagyon hosszú útra vinni a kutyádat, mert az árthat neki. A kutyának, hasonlóan az emberhez szüksége van bemelegítésre, mielőtt terhelésnek van kitéve. Először csak kisebb sétákra vidd a kutyádat, és fokozatosan növeld az időtartamot, de mindig csak addig fusson vagy sétáljon, amíg kedve van. Ezt úgyis látod rajta.
Kölykök és a mozgás
A kutyáknál kb. 6 hónapos korig beszélünk kölyökkorról. Ebben az időszakban fontos, hogy a kiskutya a neki megfelelő táplálékot kapja. A kölyöktáp energiában gazdag eledel és megfelelő mennyiségben tartalmazza a kölyök számára szükséges tápanyag-összetevőket és vitaminokat. Megfelelő táplálék hiányában a kölyök fejlődése zavart szenved, és különböző betegségek alakulhatnak ki, ezért nagyon fontos, hogy oda figyeljünk a kölyökkutya táplálására. Ebben az időszakban a kutya még egész nap, az evésen kívül, játszik és alszik. Ez a mozgás bőven elég neki, külön mozgatásra nincs szüksége. Viszont ha kinövi ezt a korszakát a te feladatod lesz, hogy rendszeresen kielégítsd a mozgásigényét. Ekkor kell elkezdeni a hozzászoktatást a rendszeres mozgáshoz.
A rendszeres séta nagyon fontos
A séta nagyon fontos a kutyádnak, és neked is hasznos. Mindenképpen az a cél, hogy a közös sétátok napi rutinná váljon. Legalább kétszer el kell vinni a kutyád egy nap, de ha tudod, jobb ha többször elviszed. Ha te már elfáradtál a sétában, de a kutyád még nem, labdát vagy botot dobálhatsz neki, lényeg, hogy ha van kedve, még mozoghasson.
Íme néhány hasznos tanács:
- Egy picit melegítsetek be, mielőtt nagyon megerőltetnéd a kutyádat
- Közvetlen futás után egy kicsit várj még és csak később itasd meg
- Rendszeresen mozogjatok, meglátod erőnlétetek folyamatosan javulni fog
- Lényeges, hogy ne dolgoztasd túl a kutyád
- Ne etesd közvetlenül mozgás előtt
- Ne dolgoztasd a kutyát nyári hőségben, illetve téli fagyban
Remélem, kedvet kaptál a kutyával való közös mozgáshoz, és kellemes időtöltés lesz számodra is. |