Lillus kutyusos oldala!
Lillus kutyusos oldala!
Men
 
E-mail nekem

rj nekem!!!

Kattints a kpre a teljes mrethez!

 
Gazdiknak
 
Kutyatartknak ktelez!

tmutat jdonslt kutya gazdiknak

Megrkezett az j csaldtag! Ilyenkor a mg nem gyakorlott kutyatartkban sok-sok krds merl fel. Mire kell figyelni, hogyan kell etetni, mikor kell elvinni llatorvoshoz stb. A kvetkezkben ezekre tallhatsz vlaszt.

Vdoltsok:

A klykkutyk oltsait kb. 6-8 hetes korban tancsos elkezdeni. Az elvlaszts utn legalbb 10 napot kell vrni, mert az anyamhen bell felvett illetve az anyatejjel kiszopott ellenanyagok mg a klykk vrben keringenek, s az oltanyag ltal kivltand hatst krosan befolysoljk. Az anyai ellenanyagok szintje az elvlasztst kvet napokban radiklisan cskken, s a kis llat fokozottan fogkonny vlik a betegsgekkel szemben, ezrt az utcra ebben az idszakban szigoran tilos levinni a klyk llatot. Az utcai stltatst tancsos az els ngy vdolts utn elkezdeni a kutyk javasolt vdoltsait a kvetkez tblzat foglalja ssze:

letkor Vdolts
8 hetes parvo
11 hetes kombinlt

12 hetes

parvo
14 hetes kombinlt
16 hetes corona
18 hetes corona
20 hetes veszettsg
8 honapos parvo + kombinlt
1ves kombinlt
vente kombint + veszettsg


Freghajts:

Sokan nem tudjk, hogy a klykk mr az anyamhben fertzdhetnek, s bennk az orsfrgek mr 5-6 hetes korban komoly fertzst okozhatnak. Az ilyen kiskutyk pocakja etets eltt is nagy, hordszer. Gyakran hnynak s a hnyadkban vkony, crnametltre emlkeztet, kb. 2-3 cm hosszsg fehr orsfrgeket tallunk. Slyos esetben a nagy mrtkben elszaporod frgekbl mreganyagok szvdnak fel a kis llat szervezetbe, mely akr vgzetes is lehet.
Ennek megelzse rdekben tancsos a freghajtst 4-7 hetes korban - az oltsok eltt - elkezdeni s 2 hetes idkzkkel legalbb 3 hnapos korig ismtelni.
gy idkzben, a petkbl kikelt frgeket is elpusztthatjuk, s az oltsok hatkonysga is nagyobb lesz. A ksbbiekben a freghajtst, 3-6 havonta rdemes megismtelni.

Bolhtlants:

A klykk kls lskdi kzl leggyakrabban a bolhk okoznak kellemetlensget. A hvatlan vendgek a sznyegben vagy a padlrepedsekben meghzdva hnapokig "tlen-szomjan" ldeglnek, s alkalmas pillanatban ugranak fel az llatokra egy kis "falatozsra". Tves azt kpzelni, hogy nincs bolha, ha az llaton nem tallunk egy fia bolht sem. Egyes kutyk allergiss vlhatnak a bolhk nylra, amely brgyulladst okozhat.
A bolhk ellen - a kutyaklykkre is alkalmazhat - a bolhanyakrv, spray, tabletta s por nyjthat vdelmet. Ezek alkalmazsrl mindig krjk ki az llatorvos vlemnyt. Tavasszal rdemes a kullancs elleni vdekezsre is gondolni. llatpatikkban kaphat olyan nyakrv, mely hatkonyan vdi kedvencnket mind a bolhtl, mind pedig a kullancstl. rdemes tudni, hogy a kullancs a kutyra nzve hallos kimenetel betegsget is terjeszthet.

Tplls:

A klyk megfelel tpanyagelltsa taln a legkritikusabb krds, hiszen az intenzv nvekeds idszakban a nem megfelel takarmnyozs egy letre krosan befolysolhatja kedvencnk jvjt. Sokan azt hiszik, hogy ami j az embernek, az a kedvtelsbl tartott llatoknak is megfelel. Ez nem gy van!
Szmos kutatst vgeztek a klykkutyk tpanyagignynek meghatrozsra, amely eredmnyeket felhasznlva forgalomba hoztak gynevezett Junior tpokat. Ilyen pldul a Pedigree Junior tpcsald is. Ezek a tpok biztosan az llat megfelel fejldst biztostjk. A konzerv s a szrazeledelek egyarnt teljes rtk eledelt jelentenek.
Ha nem ll mdunkban elregyrtott eledeleket venni kedvencnknek, otthon is sszellthatjuk az optimlis tpllkot. Ilyenkor figyelni kell arra, hogy a tpllkban megfelel arnyban legyen benne a hs, a sznhidrt (tszta, rizs) s a zldsg. Ha otthoni koszttal etetjk kutynkat, mindenkppen kiegszt vitaminokrl s csonterstkrl kell gondoskodnunk.
A klykkutykat fl ves korukig naponta hromszor, flves koruktl 1 ves korukig naponta ktszer, s egy ves koruk utn naponta egyszer kell etetni, mindig ugyanabban az idben.


A kutyatarts szablyai

A kutyk odaad, hsges s megrt trsak, tartsuk viszont felelssget jelent. Az albbi aranyszablyok segtenek abban, hogyan tartsuk kutynkat.

Termszetesen a lenti szablyok mellett trvnyi elrsok is vonatkoznak a kutyatartsra, ezekre is figyelnnk kell, hiszen a kutya ltal okozott krrt s esetleges srlsekrt mindig a gazda felel.


 

Tizenkt aranyszably:

1. Neveljk alapvet engedelmessgre kutynkat, hogy minden esetben kontrolllni tudjuk viselkedst!

2. Kutynkat sajt tnyrjbl etessk, ezeket pedig a tbbi tnyrtl elklntve troljuk!

3. Soha ne engedjk a kutyt teljesen szabadon!

4. Emberek kztt s az t mellett mindig tartsuk a kutyt przon!

5. Ne engedjk kutynkat a jrdra, pletekben, pzsiton, kertekben, vagy jtsztereken piszktani!

6. Ne engedjk a kutyt hangoskodni, ne zavarja a szomszdokat!

7. Ne engedjk a kutyt sajt gyunkban aludni!

8. Soha ne vigyk be a kutyt lelmiszerboltba!

9. Mindig tartsuk a kutyt tisztn, s rendszeresen poljuk!

10. Amint hazavisszk az llatot, jelentkezznk be vele egy llatorvoshoz, ne akkor kelljen llatorvost keresni, amikor azonnal segtsgre van szksgnk!

11. Ha nem akarjuk, hogy a kutynknak klykei legyenek, vegyk fontolra az ivartalantst!

12. Gondoskodjunk a kutya elltsrl s elhelyezsrl utazsaink, szabadsgunk alatt is!


Kutyatarts - felelssggel

A kutyk csodlatos trsak, de tartsuk komoly feladatokkal s nagy felelssggel jr. Br valamennyi kutya klnbz, nhny alapvet dologban megegyeznek.

A kutya nevelse

Az a kutya, mely megtanult nhny alapvet szablyt, jl alkalmazkod s megfelelen viselked csaldi kedvencc vlik. A gyerekekhez hasonlan a kutyt megtanthatjuk a j modorra s a hzirendre. Attl a perctl fogva, hogy a kutya a hzhoz kerlt, tantsd meg arra, hogy mg jtkbl sem harapdlhat senki. Azt is tudnia kell, hogy ok nlkl nem ugathat.

Figyelj arra, hogy etets, vagy simogats eltt engedelmeskedjen az "l" parancsnak. A kutya nevelsnek kulcsa az, hogy a kutya meg akar felelni gazdjnak. Dicsrd s jutalmazd a megfelel viselkedsrt, s hatrozott "nem"-mel jelezd, ha nem tetszik, amit csinl.
Ahogy a klyk n, szksg lehet egyb nevelsre is. Lpj kapcsolatba a helyi kutyaiskolval, ez a trning nem tl drga, segt a kutya nevelsben s a megfelel viselkeds elsajttsban.
A nevels nemcsak jobb trss teszi a kutyt, de egy napon az lett is megmentheti.


pols, gondozs

A rendszeres pols elengedhetetlen ahhoz, hogy a kutya jl rezze magt, s j formban legyen. Termszetesen a hossz vagy sr szr fajtk gyakoribb keflst ignyelnek, mint a rvid szr fajtk. Nhny fajtnak emellett rendszeres nyrsra is szksge van. A klykket mr kicsi koruktl hozz kell szoktatni a keflshez s fslshez. Az llatorvos pedig segthet a krmk levgsban s a fogak polsban.


Hzi kedvenc vagy tenyszllat

Ha nem akarod, hogy a kutydnak klykei legyenek, rdemes hat hnapos kora krl ivartalantani.


Bks szomszdsg

Azok a kutyk, melyek brmikor ugathatnak, zavarjk a krnyezetket s szomszdaikat, s gy a szomszdok nem is figyelnek fel az ugats okra. Az lland ugats oka az unottsg is lehet. ltalnos alapelv, hogy a kutya fizikai s szellemi egszsge megtartsa rdekben rendszeres stt ignyel. Amikor a kutyt stltatod, tartsd przon.
Soha ne engedd a kutyt kborolni, hiszen ennek slyos kvetkezmnyei lehetnek a bntetstl kezdve a srlsekig.


A kutyapiszok

A felels kutyatartknak figyelni kell arra, hogy a kutyik ne szennyezzk be a parkokat, kerteket, vzpartokat s utckat, ezrt tegyk lehetv, hogy sta eltt a kutya a sajt kertnkben elvgezhesse a dolgt. Termszetesen "balesetek" mg gy is trtnhetnek, ezrt mindig legyen nlad zacsk, hogy feltakarthasd a kutya rlkt.


Elveszett kutyk

Sajnos nha a kutyk elvesznek. Ezt megelzheted, ha a kutya nyakrvre rteszel egy jelzst a telefonszmoddal. Nhny kutyba mg mikrochipet is ltetnek az azonosts miatt. Ezt az llatorvos elvgezheti.
A kutyt vihar vagy tzijtk alatt zrd be. Ha a kutya eltnik, krdezskdj a szomszdoknl, az llatorvosnl, llatmenhelyeken s az nkormnyzatnl.


Szabadsg

Gondolkozz azon, hogy a kutya hogyan kapja meg a legjobb elltst, amikor nem vagy otthon. Ha a kutyt llatpanziba szeretnd adni, intzkedj j elre, ha pedig csak nhny napra utazol el, akkor prbld megkrni a szomszdokat, hogy gyeljenek a kutyra.
Soha ne hagyd a kutyt az autban, mert mg mrskelten meleg napokon is nagyon felforrsodhat, s a kutyk hamar elpusztulnak a nagy forrsgban.


A kutyk s a gyerekek

A kutya a gyerek legjobb bartja lehet, ha megtantjuk arra, hogyan jtszanak egytt. Egy felnttnek egszen addig figyelni kell az ilyen kzs jtkokat, amg a kutya s a gyerek nem rti meg egymst tkletesen. A legtbb kutya hsges s megbzhat trs, de ha a kutyd nincs rendszeresen gyerekekkel, akkor felgyelni kell az els tallkozsokat.


A kutyakikpzs alapjai

Minden gazdi azt szeretn, hogy kutyja engedelmes legyen. De mit is kell ehhez tennnk?
Elszr is tudatosan kell dntennk a fajtavlaszts krdsben. A nevels szempontjbl lnyeges, hogy milyen fajtt vlasztunk, hiszen az ltalnos engedelmessgi feladatokon tl lehetnek specilis ignyeink is, pldul ha egy igazi hzrzt szeretnnk.
A kutyk alapveten nagyon okosak, gyorsan s szvesen tanulnak, rmmel vgzik el a rjuk bzott feladatokat. Minden kutya megtanthat a leggyakrabban alkalmazott parancsszavak (l, ll, fekszik, helyben marad, lbhoz) megrtsre s azok teljestsre, azonban vannak kifejezetten kikpzsre javasolt fajtk.
ket hasznljk a rendrsgnl, tzoltsgnl vagy k segtenek a katasztrfa sjtotta terleteken a mentsben.
Ilyen fajta a nmet juhszkutya, a dobermann, a boxer, az airedale terrier, az ris schnauzer vagy ppen a rottweiler. Ezeket a fajtkat az intelligencin tl a kivl llkpessg, a btorsg, a mozgkonysg s a masszv testalkat jellemzi. Ezek a tulajdonsgok a munkakutyknl nlklzhetetlenek. Elg, ha csak arra gondolunk, hogy egy rendrkutynak olykor tbb bnzvel is fel kell venni a harcot. A munkakutykat - brmely terleten dolgoznak is - specilis kpzsnek vetik al.
Hzi kedvenceinknek azonban elegend, hogy az alapvet engedelmessgi feladatokat megtanuljk.

A kikpzs, nevels alapja a szeretet. Ha szeretjk a kutyt, s mirt ne szeretnnk, hiszen azrt vagyunk gazdik, akkor nagyon sok mindent el tudunk rni. Msik fontos dolog a kvetkezetessg s a jutalmazs.
A fajtavlaszts utni kvetkez lps az egyed kivlasztsa. Ez azrt fontos, mert egy alomban is nagyon klnfle jellem egyedek lehetnek, amelyek ms-ms feladatra lehetnek alkalmasak. A klyk letnek els 12 hetben sok minden eldl. Kiderl, hogyan tud kzssgi viszonyokat kialaktani a testvrekkel, milyen lesz az emberhez fzd kapcsolata, melyeket a j s a rossz tapasztalatai alapjn l meg. Ezt az idszakot nevezik korai szocializcinak, s ltalban ilyenkor kerlnek j gazdihoz is.

Kutatk kimutattk, hogy a korai szocializlds idszakban szerzett lmnyek, tapasztalatok a kutya ksbbi letre is kihatnak. Ha pldul az emberi kzelsget ebben az idszakban nlklznie kellett a klyknek, vagy esetleg bntalmaztk, az a kutynak behozhatatlan htrnyt jelenthet.
A legfontosabb jellembeli tulajdonsgok a kutya letnek 4-16. hete kztt alakulnak ki, ezrt a tenysztnek dnt a szerepe.

Munkakutynak ne vlasszunk flnk, visszahzd klykt. Idelis esetben az alom kiegyenltett.
A kivlasztott klyk legyen mozgkony, de ne tl lnk, rdekld tekintet. Ha pldul csettintnk egyet, akkor szaladjon hozznk, rdekldve figyeljen, s ne hzdjon be egy sarokba.
Msik fontos krds a kutya neme. A kanok kemnyebbnek mondhatk, nha kemnyebb kz kell hozzjuk, mint a szukkhoz. A szukk knnyebben tanthatk, simulkonyabbak s kevsb bonyoldnak hatalmi harcokba. Ennl a krdsnl nagyon fontos a gazda egynisge is. Van, akihez egy szuka s van, akihez egy kan kutya illik jobban.
Ha kivlasztottuk a kutyt, s lehetsg van r, az 5. httl ltogassuk a tenysztnl, s jtszunk vele. Ennek nagy hasznt vesszk, ha majd a 8. ht krl hazavisszk s mr kedves ismersknt tekint rnk.

Az albbiakban az engedelmessg alapjt kpez parancsszavakat s azok betantst ismertetjk.
Els feladatunk a nvhez szoktats lesz. Rvid, jl rthet, lehetleg az els sztagban kemny hangzs hvnevet vlasszunk. Ha a kutyhoz szlunk, mindig kezdjk a nevvel, gy nagyon hamar megtanulja azt. Eleinte ha a kutya reagl a nevre, jutalmazzuk meg. Ez ksbb mr elmaradhat.
A behvst a kutya nevnek kimondsa utn a "hozzm" parancsszval gyakoroljuk. Ha szabadban nagyobb tvolsgokra megy el tlnk a kutynk, clszer sp vagy fttyjelet alkalmazni a behvsra. Ezt kzjellel is kiegszthetjk.
A hallott fttyjelre (ami legyen mindig ugyanaz) a kutya felfigyel. Ilyenkor kiltsuk, hogy "hozzm" s hasznljunk kzjelet is. J mdszer, ha ilyenkor elfutunk, hiszen akkor majdnem biztos, hogy a kutynk utnunk fut. Mindig jutalmazzuk meg, ha visszajn. Ksbb mr az ismert fttyjelre is hozznk fog jnni.

A "helyedre" veznyszval kutynkat a biztonsgot s vdelmet nyjt hzba, vagy a helyre tudjuk kldeni. Erre sokszor szksgnk lesz.
Akkor csinljuk gyesen, ha a kutya rjn arra, hogy az a bizonyos hely csak az v, ott nem zavarjk. Figyeljnk arra, hogy a helyn soha se szidalmazzuk, csak pozitv behatsok rjk, hogy szeressen ott lenni. A helyhez szoktatst gy is elkezdhetjk, hogy oda tesszk az telt, italt vagy a jtkait. Brmivel oda csalogathatjuk a kutyt amit szeret, de ne erszakoskodjunk vele. A helyhez szoktats alatt kvetkezetesen a "helyedre" veznyszt hasznljuk.

A parancsra ltets az egyik legfbb alapgyakorlat. Ennek hinyban nem kezdhetjk el a kikpzst. A jobb keznkben tartott przt felhzzuk s bal keznkkel a kutya fart lenyomjuk. Kzben az "lj" parancsszt mondjuk, majd simogatssal dicsrjk.
Hasonlan fontos a "fekdj" parancs is. A nvendk kutykat gy tanthatjuk meg erre, hogy elszr leltetjk, majd bal keznkkel a marjnl lenyomjuk s ells lbait kihzzuk, gy kedvencnk fekdni knyszerl. Termszetesen a "fekdj" veznyszt hasznljuk a mvelet alatt.
Az lltsnak az engedelmessgi vizsgn s a killtsokon tl hasznt vehetjk mg akkor is, ha pldul fslni vagy frdetni akarjuk kedvencnket.
Legyen a kiinduls az l testhelyzet. Jobb kzzel a przt elre hzzuk, bal kzzel a hasa al nylunk s megemeljk, hogy fellljon. Az "llj" parancsszt hasznljuk.
A helyben maradst brmilyen testhelyzetben tanthatjuk. Pldul ha fekszik a kutya, tvolodjunk el tle elszr csak pr lpsre, s kzben mondjuk, hogy "ott maradsz". Ha fel akar llni, ismteljk a veznyszt. Idvel egyre nagyobb tvolsgokra mehetnk a kutytl. Amikor kzelednk fel, baloldalrl kerljk meg, ltessk fel s dicsrjk meg.

Kutys berkekben ki ne hallott volna mr az apportrl. Mit is jelent ez valjban? Az apport francia sz, azt jelenti elhozni. Brmilyen trgyra hasznlhatjuk, amit kedvencnk majd visszahoz neknk, de tbbfle mretben lehet kapni specilis apportfkat is.
Az apportrozsnak fontos szerepe van, hiszen az apportkzsgtl fgg, hogy egy kutya j nyomkvet lesz e vagy sem. A kutyk nagyon szvesen jtszanak, s sztnsen szaladnak a mozgsban lv trgyak, szemlyek utn. Ezt hasznlhatjuk ki, amikor labdt, botot doblunk neki s nagy rmmel fut, s keresi ezeket a trgyakat. Mindig a kutya mrethez megfelel nagysg apporttrgyat hasznljunk. Elszr gurtsuk el az llattl nem tl messze s menjnk mi is utna, teht mutassuk meg az llatnak, hogy mit kell majd csinlnia. Ksbb nagyobb tvolsgokra is dobhatjuk a labdt, vagy egyb trgyat, s kzben mondjuk az "apport" "hozd" parancsszavakat. A sikert mindig jutalmazzuk!

Minden parancstantsra igaz, hogy csak addig gyakoroljunk a kutyval, amg azt szvesen teszi. Ne legynk trelmetlenek, s ne vrjunk csodkat sem.
Nincs buta kutya, csak knnyebben s nehezebben tanthat. Ne adjuk fel a tantst s semmikppen se haragudjunk kedvencnkre, ha nem olyan gyorsan tanul, mint ahogy mi azt szeretnnk. Ha problmk addnak s bizonytalanok vagyunk, vagy nem rznk kedvet a tantshoz, mindenkppen forduljunk szakemberhez. A kikpzknek tbbfle mdszer ll rendelkezskre, s tapasztalataik alapjn ki tudjk vlasztani a kutynknak a legmegfelelbbet. Lehetsg nylik bentlaksos kikpzsre, s elmehetnk kedvencnkkel kutyaiskolba is. Ez azrt is ajnlatos, mert kutynk jtsztrsakra tall, mi meg a tbbi gazdival megbeszlhetjk aktulis "kutys problminkat".

Ne feledjk, hogy szeretettel, odafigyelssel s trelemmel elrhetjk, hogy kutynk engedelmes trsunkk vljon. s ami a legfontosabb, ez teljesen termszetes lesz neki!

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Viselkeds,tarts
 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!