Jutalmazssal tantsd a kutyd!
A boldog, kiegyenslyozott s a csaldhoz alkalmazkod kutya nevelsnek alapja, hogy megfontolt, gondos nevelsben rszestsk klykkortl kezdden. A nevelsnek sok mdja van, de a legjobb, a kutya s a gazda szmra is a legtbb rmet ad mdszer a pozitv megerstsen s a megfelel viselkeds megjutalmazsn alapul.
Hogy tanulnak a kutyk?
Ahhoz, hogy jl tudd nevelni a kutyd, meg kell rtened, hogyan tanul. A kutyk vilgban a tanuls j viselkedsmdok kiprblsbl, s azok kvetkezmnyeinek s eredmnyeinek megfigyelsbl ll. Ha a viselkedst jutalmazs kveti, akkor a kutya megismtli azt. Ha pldul a kutya telt kr az asztalnl, s kap is nhny falatot, akkor mskor is megprblja ezt. Ha nem kap semmit, nem viselkedik gy tbbet.
A hatkony nevelsnek ugyanezen elv alapjn kell mkdni. ssze kell kapcsolnunk az elvrsainkat (mit csinljon a kutya), a motivcit (mirt j a kutynak, ha gy viselkedik) s az idztst (mikor jutalmazzunk).
"Csrgs" tants
A csrgs tants a pozitv megersts alapjaira pl. Ehhez szksged van egy kis manyag dobozra, melybe egy darab fmet teszel, gy az csrg, amikor megrzod. Az els s legfontosabb lps a tantsban, hogy kitalld, mi sztnzi a kutyt. A legtbb kutynl a f motivcis er egy ltaluk kedvelt eledel, vagy a jtk. Ezt az sztnz clt kapcsolatba kell hozni a csrg hanggal, gy jelezve a kutynak, hogy amit csinlt, az j, gy jutalmat kap. Ezrt elszr is a csrg hangot kell sszekapcsolni egy ltalad kvnt viselkedssel. A mdszer egyszer pldja, hogyan tanthatod meg a kutydat parancsra lelni. -Tartsd a csrgs dobozt a kezedben, s vrd meg, amg a kutya magtl lel. Ne lgy trelmetlen, ne adj neki parancsot, csak vrd meg, mg magtl lel. -Amint a kutya fara ler a fldre, csrgesd meg a dobozt s adj neki egy jutalomfalatot. -Nhnyszor ismteld ezt meg rvid idn bell, lehetleg tbb helyen. -Ezutn amint a kutya fara ler a fldre, mondd azt, hogy „l”. Tovbbra is csrgesd a dobozt s jutalmazd a kutyt. Most a kutyd megtanulja, hogy az „l azt jelenti, hogy leteszi a fart a fldre, hiszen csak akkor hallja ezt a szt, ha lel. -Ha mr elgszer elismteltk ezt a mozgssorozatot (sszesen kb. 40-80 alkalommal), akkor krd a kutyt, hogy ljn le. Ha megteszi, csrgesd a dobozt s jutalmazd meg az llatot. Csak akkor add ki az l utastst, ha gy gondolod, hogy a kutya kpes lesz engedelmeskedni. -Most mr a kutya tudja, hogy mit jelent az „l” sz, nincs szksg tbb a dobozkra, de nha mg ilyenkor is jutalmazd, ha engedelmeskedik neked. -Mindig hasznlj pozitv megerstst
A csrgs mdszer csak egyike a sok nevelsi lehetsgnek. Brmilyen ms mdszert hasznlsz is, annak a pozitv megerstsre kell plnie. sszefoglalva, prbld meg a kutyt minden pozitv s kvnatos viselkedsrt megjutalmazni, s hagyd figyelmen kvl a negatv, nem megengedett viselkedst. A gyakorlatban persze nem mindig knny ezt betartani. A kutya pldul nem ugrlhat fel a vendgekre dvzlsknt, de egy ilyen lelkes fogadtatst nehz nem szrevenni. Ilyenkor clszer a kutyt valamire felszltani, gy abbahagyja a helytelen viselkedst, az engedelmessgrt pedig megjutalmazhat. gy az llat megtanulja, hogy jobb, ha a vendgre ugrls helyett inkbb lel.
Hogyan kezdjk a kutya nevelst?
A megfelel nevelsnek fontos szerepe van abban, hogy a gazdi s kutyja kztt boldog s j kapcsolat alakulhasson ki. A nevels segtsgvel a kutya megtanulja megrteni embertrsa elvrsait, kvnsgait, s kpes lesz jobban alkalmazkodni krnyezethez. Msfell minl jobban rti a gazda kutyja viselkedst, annl tbb rmt leli majd az llatban.
A kutya attl igazn j trs az ember szmra, mert hozz hasonlan trsas lny. Egy kutya szmra termszetes, hogy falkban ljen, s kommunikljon trsaival. Gondot jelenthet viszont, ha a kutyknak emberi rtket s tulajdonsgokat tulajdontunk, hiszen azrt k mgsem emberek.
Br mr rgta az ember megszeldtett trsa, a mai kutyknak is szksgk van arra, hogy hasonl krlmnyek kztt ljenek, mint falkban l seik. Nhnyuk termszetnl fogva alzatosabb, msok inkbb vezet szerepre trnek. Nagyon fontos ugyanakkor, hogy a kutya-ember kapcsolatban az llat megrtse, hogy alacsonyabb rend, mint az ember, vagy akr a gyerek. Ezt pedig megfelel nevelssel rtethetjk meg a kutyval.
A kutyk a falkban a hierarchit egyszer viselkedsmdokkal adjk msok tudtra. Ilyen az a szably, hogy mindig a legmagasabb rang kutya eszik elszr, alszik a legjobb helyen, ha gy kvnja. Ezeket a szablyokat az ember-kutya kapcsolatban is betarthatjuk. Legegyszerbben gy tarthat meg a „falkavezr” pozcija, ha a gazdi irnytja a kzs jtkokat, pldul a jtk vgn magnl tartja a jtkszert.
A kutyk nem gy kommuniklnak, mint az emberek. A kutyanyelv teljesen ms, mint az emberi, s a gazdinak kell megprblni megrteni s megtanulni a kutyk nyelvt. Mg az emberek elssorban szban kommuniklnak, a kutyk a jelek, jelzsek, testbeszd tjn. Hogy j tanrok legynk, elszr neknk kell megtanulnunk a kutyk testbeszdt.
Engedelmessgi vizsga
Termszetesen az els s legfontosabb, hogy kutynk minden krlmnyek kztt szt fogadjon s engedelmeskedjen neknk. Ha viszont errl igazolst is szeretnnk kapni, akkor egy hivatalos, szigoran ellenrztt vizsgt kell kedvencnkkel letenni. Hangslyozzuk azonban, hogy vizsga nlkl is lehet tkletesen engedelmes kutynk, s az eredmnyesen letett vizsga sem jelenti azt, hogy kutynk ezentl mindig szfogad lesz. A folyamatos gyakorls - akr sta kzben is - elengedhetetlen.
A szablyzat szerint engedelmessgi vizsgt csak az egy vet betlttt kutya tehet. Fontos, hogy az engedelmessgi vizsga nem minsl munkavizsgnak, brmilyen fajtj eb leteheti. Az engedelmessgi vizsga tulajdonkppen egy megerstst ad a gazdinak, hogy igen is kedvence elsajttotta az engedelmessghez szksges feladatokat, s brmilyen krlmny kztt vgre is hajtja azokat. A fegyelmezettsg hasznt pedig a htkznapi letben fogjuk majd igazn rtkelni.
Az engedelmessgi vizsga kt rszbl s 7 feladatbl ll. Az els rszben 6 feladatot kell a rsztvevknek teljesteni, a msodikban pedig csak egyet. A feladatokra sszesen 100 pont adhat, ami gy addik ssze, hogy az els rsz 6 feladatra kaphat 75 pont s a msodik rsz feladatra pedig sszesen 25 pont. Az els rsz feladatai a kvetkezk:
- Kzmbssg 5 pont
- Przon vezets 20 pont
- Szabadon kvets 10 pont
- Behvs 10 pont
- Apportkszsg 20 pont
- Helyben marads 10 pont
A msodik rsz egyetlen feladata a vdkszsg (25 pont) prbja.
A kzmbssg valjban nem egy feladat, ilyenkor a br megfigyeli a kutya reakciit az esemnyekre. A vizsga elejn a br nzi a kutya fegyelmezettsgt, mikzben tvizsglja a kutya fogazatt, kanoknl a herket, majd vgig simtja a testt. A przon vezets a "lbhoz" veznyszval trtnik. A kutynak a gazdi bal lba mellett kell haladnia. Fontos, hogy a gazda ne rngassa s hzza a przt, hanem lazn tartsa. Megllskor a kutynak a gazda bal lba mellett kell lelnie. A br utastsra a kutyval "jobbra vagy balra t"-ot, illetve "htraarc"-ot kell csinlni. A szabadon kvets gyakorlatilag megegyezik a przon vezetssel, csak termszetesen prz nlkl. Behvskor a kutyt lefektetjk s eltvolodunk tle krlbell 10 mterre s a "hozzm" veznyszval behvjuk. A kutynak azonnal a gazdhoz kell futnia s szemben vele lelnie. Az apportkzsg vizsglatnl a kutya a gazda bal lba mellett l. A gazda eldobja az apportot s amikor az fldet rt, indulhat rte a kutya. Ha a kutya visszahozta, nem jtszhat vele, hanem a gazda eltt lve a szjban kell tartania azt. Ez utn a gazda elveszi az apporttrgyat, s a kutya jobbrl megkerli a gazdit s lel a bal oldaln. Helyben maradskor a gazda kiadja a parancsot "marad, ott" s krlbell 20 mterre eltvolodik a leltetett kutytl, amelynek az adott helyen kell maradnia, ameddig a br utastst nem ad a gazdnak, hogy a kutyhoz mehet.
A vizsga vgn a vd illetve fogskzsget pontozzk. Ilyenkor egy "csibsz" elugrik rejtekhelyrl s ingerli a kutyt. A kutya fajtjtl fggen klnbzkppen reagl erre. A kutyknak tmadniuk, ugatniuk kell a csibszre, de az rz-vd fajtknak a kart is erteljesen meg kell fogniuk. Mivel ltalban tbb kutya vizsgzik egyszerre, ezrt mindenkit megvrnak, amg vgeznek a feladatokkal, s csak ezutn hirdetnek eredmnyt.
Az engedelmessgi vizsgk idpontjrl s helysznrl a kutyaiskolknl kell rdekldni. |