Kutyk elhzsa
Annak ellenre, hogy nagyon szeretjk ngylb trsainkat, mgsem mindig tesszk azt, ami szmukra a legjobb lenne. Azzal tisztban vagyunk, hogy sajt egszsgnk megrzse rdekben nagyon fontos a megfelel tpllkozs s az elegend mozgs, de sokszor elfelejtjk, hogy ugyanezek a szablyok rvnyesek kutynkra is. Az elhzs kutyk kztt nem ritka, s lland okknt szerepel a tlzott etets. Felmrsek rmutatnak arra, hogy minden tdik gazdi tudatban van annak, hogy tl sokat ad enni kedvencnek, s t gazdibl hrom bevallja, hogy gyakran kedveskedik kutyusnak klnbz jutalomfalatokkal. Nem rt, ha szem eltt tartjuk azt, hogy az egszsges kutyk szinte mindig trelmetlenl vrjk a kvetkez etets idpontjt, akkor is, ha valjban nem is hesek.
Az elhzs vizsglatval kapcsolatos tudomnyos kutatsok kimutattk, hogy egyes kutyafajtk hajlamosabbak a kilk halmozsra. Ilyen pldul a tacsk, a labrador retriever, a cocker spniel, a cairn terrier, a skt juhszkutya, a basset hound s a beagle. Mieltt rfognnk kedvencnkre, hogy egy mindent felfal, kvr kismalac, tudnunk kell, hogy vannak esetek, amikor a pajzsmirigyhormon termels cskkense vltja ki az elhzst. Hzsnak indult idsebb kutynknl mindig ellenrizzk, hogy nem szenved e egyttal az albbi tnetek valamelyikben is: erteljes szrhulls, fnytelen szrzet, szimmetrikus szrhiny, krnyezet irnti rdektelensg, kedvetlensg, izomfjdalom, merev jrs, esetleg sntts. Ha ezeket a tneteket szleljk, mielbb vigyk kedvencnket llatorvoshoz, aki hormonptlssal viszonylag knnyen orvosolja a betegsget.
Az elhzs mindenkppen kezelend problma, ugyanis a kvr kutyk esetben az esetleges mtteknek jval nagyobba kockzata, az ilyen llatok hajlamosabbak a klnfle srlsekre, a tlsly nagy terhet r a keringsre, a lgzsre s az izletekre is. Minl inkbb gmblydik a kutyus, annl nagyobb az eslye a szv s keringsi problmk, az izletgyullads, a cukorbetegsg, a hguta s klnbz brbetegsgek kialakulsra.
Sajnos a problma gyakran csak az llatorvosnl tett ltogats sorn derl ki, pedig nem kell ahhoz mrleg, vagy valamilyen specilis szaktuds, hogy felfedezd, kutydnak ditra van szksge. Egyszer egy hten lltsd magaddal szembe kedvencedet, s ujjaidat hzd vgig a bordatjkn. Normlis esetben rezned kell a rugalmas brrel fedett bordkat ujjaid alatt. Ha sehol nem tapintod a bordkat, legfbb ideje elgondolkozni a dita bevezetsn. A flsleges zsr a vlltjkon, a gerincoszlop mentn s a faroktben szokott leginkbb felhalmozdni - ezeket a pontokat is rdemes megtapintani. Ha megnzed kutyd krvonalt, hasnak laposnak kell lennie, s nem szabad megereszkedetten lgnia. Otthon elvgezve ezeket a teszteket idejben felismerheted, ha kedvenced hzsnak indult, s ekkor mg knnyen tenni is tudsz ez ellen.
Kutyatpok fejlesztse
Az egyre nvekv kutyakultusz s a kutyk mind szlesebb kr ignybevtele kvetkeztben felmerlt az igny a kutyk tudomnyos alapokon nyugv tpllsra. A vilg vezet tp-elllti szleskr kutatsi eredmnyeik felhasznlsval fejlesztik ki a kutyk klnbz ignyeit kielgt teljes rtk tpjaikat, majd a legjabb eredmnyek segtsgvel llandan tkletestik azokat. A tovbbiakban a fejlesztsek sorn figyelembe vett legfbb paramtereket tekintjk t.
Emszthetsg A kutyatpok tpllkozstudomnyi elemzsnek legegyszerbb mdja a fehrje-, zsr-, nyomelem-, vitamin-stb. tartalomra trtn kmiai analzis. Ennek alapjn felmrhet, hogy az adott tpllanyagbl mennyit tartalmaz az adott tp. E mdszer nem tjkoztat azonban a tp biolgiai rtkrl. A kutya csak akkor veszi hasznt tpllknak, ha az szmra biolgiailag rtkesthet, azaz az llat emsztrendszere kpes a kapott takarmnybl a tpllanyagokat kivonni, s azokat az anyagcsere tjn a test szvetbe bepteni. A flhasznlhatsgot s emszthetsget gy mrik, hogy a vizsglt tpllkot kifejlett kutyval elre meghatrozott mennyisgben etetik meghatrozott (2 ht) idtartamon t, majd az ezen idszak alatt rtett vizeletet s blsarat teljes mennyisgben sszegyjtik s ugyanazokra a tpanyagokra nzve elemzik, mint a tpot. Az llat ltal a tpllkkal felvett s az ltala rtett tpllanyag -mennyisgek kztti klnbsgekbl megllapthat, hogy melyik tpllanyagbl mennyit "tartott vissza", illetve emsztett meg az llat. Az ebbl szmtott emsztsi egytthat flhasznlhat annak becslsre, hogy az adott tp milyen mennyisge tud fenntartani egy egszsges llatot azzal, hogy biztostja az ezen egyed ltal ignyelt sszes ltfontossg tpllanyagot s energit.
Vemhessg s szoptats
Brmely tp rtke akkor vizsglhat a legpontosabban, ha azt a vemhessg s szoptats, valamint a fiatal utdok flnevelsi idszaka alatt etetik. A vizsglat sorn kt csoportot alaktanak a vemhes szukkbl. Az egyik csoport tagjai a kontrolltpot, a msik csoport tagjai a ksrleti tpot kapjk. Mindkt csoportot a przs, vemhessg s szoptats sorn etetik a krdses tppal, amg a klykk el nem rik a 6-7 hetes letkort. Az anyallatok s a klykk egyedi testtmegt, a tpllkfogyaszts mennyisgt s az alomszmot gondosan fljegyzik. A vizsglt idszak alatt rendszeresen llatorvosi vizsglatot vgeznek, hogy megbizonyosodjanak arrl, minden llat normlisan fejldik-e s egszsges-e.
Nvekeds A nvekeds idszakban a fiatal llatoknak sajtos a tpanyagignye. A vizsglat sorn a testtmeg s mret, a nem s a genetikai httr tekintetben megegyez fiatal kutyaklykket kt csoportban etetik, rszben a ksrleti, rszben a kontroll tppal. Egyedileg mrik napi tpfogyasztsukat s hetenknti testtmeg-gyarapodsukat. Az etetsi ksrletet az elvlasztst kvet 4-6 hnapon t folytatjk. Ezen id alatt rszletes klinikai vizsglatokat vgeznek. A ksrlet vgn sszehasonltjk a kt csoport eredmnyt, annak tisztzsra, hogy a ksrleti tpnak a normlis, egszsges nvekeds biztostsra val alkalmassgt megllaptsk.
Tarts etethetsg A kutyatpok igazi prbja az, hogy mennyire tudja kielgteni az llatok szksgleteit, s mennyiben kpes azokat hossz idn t egszsgesen tartani. Ilyen vizsglatok csak gy vgezhetk, ha a krdses tp etetst tbb genercin t folytatjk s mindvgig kvetik az eredmnyeket. Ez nagyszm kutya hossz idn t val figyelemmel ksrst jelenti, ezrt az ilyen vizsglatok felbecslhetetlen rtk eredmnyeket szolgltatnak. A tpll hats nem az egyedli olyan jellemzje a tpnak, ami vagy az llat vagy a gazdja szmra fontos. A kutya etetsnek sokszor trskapcsolati tartalma is van, ezrt fontos, hogy kedvencnk rmmel fogyassza el eledelt. A tp megfelel llaga, ze s konzisztencija a gazda szmra ppen olyan fontos, mint az llatnak, tovbb elfogadhatnak kell lennie a hzi krnyezetben. Vgezetl meg kell emlteni, brmilyen nagy is a tpllrtke egy tpnak, ha az llat nem eszi meg, hibaval ez az rtk, gyhogy az zletessg dnt fontossg.
Mit egyen a kutynk?
Kiegyenslyozott trend
Ahhoz, hogy a legjobb formban maradjanak, csakgy, mint gazdiknak, a kutyknak is kiegyenslyozott trendre van szksgk, mely megfelel mennyisg fehrjt, zsrt, sznhidrtokat, valamint a szervezetk szmra szksges 13 klnbz vitamint s 20 klnbz svnyi anyagot tartalmaz. Ezeknek a tpanyagoknak nemcsak megfelel mennyisgben, de a megfelel arnyban is hozz kell jrulniuk a kiegyenslyozott tpllkozshoz. A csak sznhsbl ll trend nem felel meg a kutynak. Hzillataink sei a sznhs mellett elfogyasztottk a zskmny tbbi rszt, a csontokat, belssgeket, brt s szrt is. Mindezek egytt a megfelel tpllkot nyjtottak, ptoltk a sznhsbl hinyz tpanyagokat.
Hzi kszts llateledel
Az llateledelek hzilagos elksztshez pontosan ismernnk kell az llatok tpanyagignyt. Ebbe beletartozik a klnbz telek tpanyagrtke, az elksztsi mdszerek s a trols. Emlkezznk arra, hogy csak nagy id s energiarfordtssal s megfelel gyakorlattal tudjuk hzilag elkszteni azokat az teleket, melyek megfelelnek kutynk tpanyagignynek. A gazdk egy rsze szereti a kutya eledelnek legalbb bizonyos rszt elkszteni. Ilyen esetben fokozatosan s egyszerre csak nhny telt vezessnk be, hogy a kutya emsztse alkalmazkodni tudjon az jdonsgokhoz. A kutyknak gyakran adnak hst, tojst, sajtot s kenyeret. Ha ezek az telek a kutya tkezsnek jelents rszt kpezik, gyeljnk arra, hogy kell mennyisg vitaminnal s svnyi anyagokkal egsztsk ki ket.
Elre gyrtott llateledelek
Az ismert llateledelek minsge, tpanyagtartalma s biztonsga garantlt. A termkek sokfle recept alapjn, tbb vltozatban s llagban kszlnek, mindenki kivlaszthatja a neki s kutyjnak leginkbb megfelelt. A kutyaeledelek teljes rtkek vagy kiegszt tpllkknt hasznlhatk lehetnek. A teljes rtk kutyaeledel nmagban biztostja a kiegyenslyozott tpllst, a kiegszt eledel pedig egyb telekkel keverve adhat. Az llateledelek ltalban kt vltozatban kaphatk: szrazeledel s konzerveledel formjban. A szrazeledelek minimlis folyadkot tartalmaznak, gy knnyen s gazdasgosan hasznlhatk. Az llatoknak szrazon s vzbe ztatva is adhatjuk. A konzerveledelekben benne van a hozzvalk folyadktartalma.
Brmilyen trendet vlasztunk a kutynak, mindig adjunk neki megfelel mennyisg vizet, figyeljnk arra, hogy mennyit iszik. Egy llandan szomjas kutya beteg lehet, s azonnali orvosi elltsra szorulhat. Legyen a kutynak egy sajt tlja az tkezsekhez s a vznek, hasznlat utn mossuk el azokat s tartsuk a csaldi tkszlettl elklntve. Soha ne adjunk a kutynak enni a sajt tnyrunkbl. Az elre gyrtott llateledelek tartalmazzk mindazon tpanyagokat, melyekre a kutynak szksge van, gy nem kell kiegszt tpanyagokat (vitaminokat, svnyi anyagokat) adni az llatnak. Fontos tudni azt is, hogy a kutyk emsztse hozzszokik az etetett llateledelhez, gy ha vltani szeretnnk, ezt csak fokozatosan tegyk, tbb nap alatt lltsuk t a kutyt az j trendre. Tlsgosan gyors vlts esetn a kutynl enyhe egszsggyi problmk (pl. hasmens) lphetnek fel.
Csontok s tej
A csontok fontos kalciumforrst jelentenek a kutyknak, de ha a kutya kiegyenslyozottan tpllkozik, erre a plusz kalciumforrsra nincs szksge. Ugyankkor a kutya szereti, ha alkalmanknt kap csontot, hiszen a csont zletes, tisztn tartja a fogat, s rkra lefoglalja a kutyt. Ne felejtsk el, hogy a klykkutyknak csak nagy vels csontot szabad adni, melyek nem trnek szilnkosan. Soha ne adjunk a kutynak csirke-, nylcsontot, vagy halszlkt. Br rdemes 5-10 percig fzni, a tl hossz fzs trkenny, s gy hasznlhatatlann teszi a csontot. Br a tej is fontos tpanyagokat tartalmaz, az anyjtl mr elvlasztott klykkutya tpllkozsnak nem szerves rsze. A klykk s a felntt kutyk tbbsge nem tudja emszteni a tejcukrot, s ez emsztsi problmkat okozhat.
Mennyit egyen a kutya?
A kutyknak kiegyenslyozott trendre van szksgk, ignyeiknek megfelel tpanyagokat s energit kell kapniuk.
A kutya energiaszksglete fgg a mrettl s attl, mennyit mozog naponta. Ugyancsak figyelembe kell venni a kutya adott letszakaszt - a fiatal, ids, vemhes, vagy szoptat kutyk szksglete eltr.
A kutyk mrete a kvetkez lehet:
- kis termet kutyk (pl. foxterrier, whippet, cocker spniel, tacsk, beagle): slyuk max. 11,5 kg, marmagassguk max. 28 cm (megklnbztetnk mini ebeket is, ezek slya sok esetben a 3 kg-ot sem ri el, ilyen pl. a csivava, yorkshire terrier, mltai selyemkutya, trpe spicc, stb.)
- kzepes termet kutyk (pl. corgi, bullterrier, uszkr, puli, berni psztorkutya, agarak): slyuk 11,5-30 kg kztt van, marmagassguk 38-68,5 cm
- nagy termet kutyk (pl. boxer, r szetter, skt juhszkutya, briard, stb.): slyuk 30-45 kg, marmagassguk 53,5-70 cm
- ris fajtk (pl. masztiffok, komondor, bernthegyi, angol vreb, stb.): slyuk min. 45 kg (de lehet akr 70 kg is!), marmagassguk 68,5-86,5 cm
1. Keveset mozg felntt kutyk
a.) Napi egy rnl kevesebbet mozg kis mret kutyk
Az ilyen tpus kutyk napi energiaignye mrettl fggen 110-620 kalria. Mivel a kutya keveset mozog, bizonyosodjunk meg arrl, hogy nem tplljuk tl, ebben az esetben ugyanis knnyen elhzhat. Ajnlott a napi mozgs idtartamnak nvelse is. Ne feledkezznk meg arrl sem, hogy mg az azonos sly s mozgsigny kutyk energiaignye sem egyezik meg.
b.) Napi egy rnl kevesebbet mozg kzepes mret kutyk
Mrettl fggen a fenti csoportba tartoz kutya napi energiaignye 620-1230 kalria. Mivel a kutya keveset mozog, bizonyosodjunk meg arrl, hogy nem tplljuk tl, ebben az esetben ugyanis knnyen elhzhat. Ajnlott a napi mozgst idtartamnak nvelse is. Ne feledkezznk meg arrl sem, hogy mg az azonos sly s mozgsigny kutyk energiaignye sem egyezik meg.
c.) Napi egy rnl kevesebbet mozg nagy mret kutya
Ezeknek a kutyknak mrettl fggen legalbb napi 1230 kalria tartalm tpllkot kell magukhoz vennik. Ebben a csoportban nagyon nagy eltrsek lehetnek a kutyk egyni energiaignye kztt, pldul egy krlbell 90 kg sly ris naponta 3500 kalrit ignyel. Mivel a kutya keveset mozog, bizonyosodjunk meg arrl, hogy nem tplljuk tl, ebben az esetben ugyanis knnyen elhzhat. Ajnlott a napi mozgst idtartamnak nvelse is. Ne feledkezznk meg arrl sem, hogy mg az azonos sly s mozgsigny kutyk energiaignye sem egyezik meg.
2. Kzepesen sokat mozg felntt kutyk
a.) Napi 1-2 rt mozg kis mret kutyk
Egy tlagos kutynak a napi 1-2 ra mozgs ppen megfelel. Ennyi mozgssal kis mret kutynk napi energiaignye 125-700 kalria kztt van, mrettl fggen. Ugyanakkor hideg idben tancsos az energia-bevitelt nvelni, mivel hidegben n az lland testhmrsklet fenntartsra fordtand energia mennyisge.
b.) Napi 1-2 rt mozg kzepes mret kutyk
Ezek a kutyk naponta krlbell 700-1400 kalris energia-bevitelt ignyelnek, mretktl fggen. A napi energia-bevitelt hideg idben nvelni kell, klnsen akkor, ha a kutya ftetlen kutyalban, a szabadban alszik, mivel hidegben n az lland testhmrsklet fenntartsra fordtand energia mennyisge.
c.) Napi 1-2 rt mozg nagy mret kutyk
Egy napi 1-2 rt mozg nagy test kutya minimlis napi energiaignye 1400 kalria, de ettl kutynk vals ignye nagy mrtkben eltrhet, egy 90 kg sly ris pldul csaknem napi 4000 kalris energia-bevitelt ignyel. Hideg idben tancsos az energia-bevitelt tovbb nvelni, mivel hidegben n az lland testhmrsklet fenntartsra fordtand energia mennyisge.
3. Napi 2-3 rt mozg felntt kutyk
a.) Kis mret kutyk
A fenti kategriba tartoz kutyk mrettl fggen naponta 150-840 kalria bevitelt ignylik. A napi 2-3 ra mozgs meghaladja a kutyk tlagos mozgsignyt, nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenrizzk kutynk slyt s kondcijt, s az eredmnyek alapjn szksg esetn vltoztassunk az trendjn.
b.) Kzepes mret kutyk
Ennyi, az tlagosnl tbb mozgs esetn kzepes mret kutynk napi energiaignye 840-1680 kalria. Fontos a kutya slyt s kondcijt rendszeresen ellenrizni s szksg esetn vltoztatni az trendjn. c.) Nagy mret kutyk
Ilyen mozgs mellett nagy mret kutynk minimlis napi energiaignye 1680 kalria, de ez a klnbz fajtknl nagy eltrst mutathat. Fontos a kutya slyt s kondcijt rendszeresen ellenrizni s szksg esetn vltoztatni az trendjn.
4. Sokat mozg felntt kutyk
Azokat a kutykat soroljuk ebbe a kategriba, melyek nagyon aktvak, s gyakorlatilag egsz nap mozgsban vannak. Energiaignyk a kzepesen sokat mozg kutykt minimum 40%-kal meghaladja. Azon kutyk esetben, melyek kedveztlen krlmnyek, illetve idjrsi viszonyok kztt lnek, az energiaigny mg nagyobb. Tancsos a tpllk nagy rszt este, egy kis pihen utn a kutynak adni, a maradkot pedig a munka eltt kell odaadni az llatnak. Nagyon fontos, hogy rengeteg friss vizet kapjon a kutya.
5. Ids kutyk
Ahogy a kutyk regszenek, energiaignyk cskken. Ez elssorban a mozgsigny cskkense miatt kvetkezik be, de testfelptsk is vltozik az regedssel.
A kis mret kutyk 9-10 ves koruktl tekintendk regnek, ilyenkor 100-560 kalrit kell kapniuk naponta.
A kzepes mret kutyk 7-8 ves koruktl szmtanak regnek, napi energiaignyk ilyenkor 560-1120 kalria.
A 7-8 ves koruktl regnek tekintett nagy mret (25-50 kg) kutyk napi energiaignye 1120-1880 kalria.
Az ris kutyk (50 kg-nl slyosabbak) mr 5-6 ves korban regnek szmtanak, napi kalriaignyk mretktl fggen legalbb 1880 kalria.
Az reg kutyknak gyakran nincs tvgyuk, gy cskkent energiaignyk ellenre is alultplltak. A nekik legmegfelelbb eledel az ltaluk kedvelt z, knnyen emszthet, de kevsb tpll eledel. Ugyancsak fontos, hogy a cskkentett energiatartalom mellett a tpanyagok megfelel mennyisgben s arnyban legyenek meg az eledelben. Szerencsre kaphatk erre a clra kifejlesztett eledelek.
6. Vemhes kutyk
A vemhes kutyk csak minimlis energiatbbletet ignyelnek a vemhessg els ktharmadban (5-6 ht). Ennek oka, hogy ebben az idszakban a magzatok lassan nvekednek. A nvekeds nagy rszben az utols 3 htben trtnik, ebben az idszakban hetente 15%-kal tancsos nvelni az energia-bevitelt, gy az ells eltt mr 50-60%-kal tbb energit kell naponta bevinni, mint normlis krlmnyek kztt.
7. Szoptat kutyk
A szoptats jelenti valamennyi letszakasz kzl a legnagyobb ignybevtelt. Az energia-bevitelt a kutya mrettl s a klykk kortl fggen kell nvelni, de amikor a szoptats a legmagasabb szintet elri, a klykk 4 hetes korban, a szuka energiaignye akr a normlis ngyszerese is lehet. Ezrt ebben az idszakban nagyon zletes, knnyen emszthet, koncentrlt eledelt kell kapnia, illetve egsz nap lehetsget kell biztostani neki az evsre. Nagyon fontos az is, hogy elegend friss vizet kapjon, hogy a tejelvlasztssal vesztett sok folyadkot ptolni tudja.
Figyeljnk kutynk vltoz tpllkozsi ignyeire!
Prbltl mr valaha kemny telt adni egy ids embernek? Vagy srgarpaprt egy tizenvesnek? Valsznleg nem, de hasonl hibkat knnyen vthetnk kedvenceink etetsekor.
Akrcsak az embereknek, az llatoknak is klnbz trendre van szksgk a klnbz letszakaszokban, br sajnos ezeket az letszakaszokat nluk sokkal nehezebb elklnteni egymstl. Mivel pedig az llat nem hatrozhatja meg, hogy mit s mikor egyen, a gazda felelssge, hogy megtanulja felismerni a klnbz letszakaszokat s esemnyeket, s ezeknek megfelelen gondozza s etesse kedvenct.
Bizonyos kritikus letszakaszok, szoksok s esemnyek, mint pldul a vemhessg, klyk- s ids kor, lbadozs, krnikus egszsggyi problmk s a mozgkonysg, megvltoztatjk az llat tpllkozsi ignyt. A gazdk mindig tudatban kell legyenek annak, hogy minden llat egyedi. Egy j trendet hrom-t nap alatt, fokozatosan kell bevezetni, ez alatt az id alatt az llat hozz tud szokni az jdonsghoz.
Hasznos tancsok:
- A klykknek ugyanazokra az alapvet tpanyagokra van szksgk, mint a felntt kutyknak, de az eledelnek knnyen emszthetnek kell lennie, sok energit s fehrjt, valamint megfelel mennyisg kalciumot s foszfort kell tartalmaznia.
- Mivel a klykk gyomra kicsi, sok kis adagban adjuk nekik a tpllkot.
- A nvsben lev klykknek az azonos sly felntt kutyk energiaignynek kt-hromszorosra van szksgk. A klykkutya trendjt fajttl fggen kell vltoztatni. A kis fajtk felntt slyukat 6-9 hnapos korukban rik el, mg a nagyobb mretek akr 18-24 hnapos korukig is nnek.
- ltalnossgban a kutyk 7-8 ves korukban lelassulnak, kevesebbet mozognak s kevesebb eledelre van szksgk, br ez a vltozs sokban fgg a fajttl. Ebben az idszakban rdemes gyakran, kisebb adagokkal etetni ket, mert a nagy tkezsek emsztsi problmkat okozhatnak. A legjobb megolds, ha ids kutyk szmra kszlt tpokkal etetjk kedvencnket.
- A vemhes kutyk a vemhessg utols ngy hete alatt tbb tpllkra szorulnak. ltalnos szablyknt azt mondhatjuk, hogy a vemhessg hatodik hettl az anya energiaszksglete hetente 15%-kal n.
- A szoptats alatt az anyallat a norml mennyisg akr ngyszerest is elfogyaszthatja, s mindig szksge van friss vzre.
A klykkutya etetse
Most mr Te is egy klykkutya bszke tulajdonosa vagy. s most hogyan tovbb?
Elszr is a jvevny etetsrl kell szt ejteni. Egy klykkutya rengeteg trdst s figyelmet kvn, az etets tern klnsen. A klykkutyk nagyon gyorsan nnek s magas energiatartalm trendre van szksgk. Figyelembe kell venni, hogy gyomruk nagyon kicsi, gy kis adagokban kell megadnod nekik mindazon a tpanyagokat, amikre szksgk van. A szjuk ugyancsak kicsi, gy kln nekik kszlt teleket kell kapniuk, a felntt kutyknak kszlt eledelek tbbsge nem felel meg a klykk ignyeinek, csak nhny fajtt kaphatnak a klykkutyt, azokat is csak a megfelel adagokban.
Szintn fontos figyelni az adott eledel mennyisgre. A mennyisg a kutya fajtjtl s attl fgg, hogy a kicsit hsos-, vagy szrazeledellel, vagy ezek kombincijval etetjk. A kvetkez ltalnos szablyok alkalmazhatk a legtbb klyk esetben:
- ltalban a klykkutykat fl rig szabad enni hagyni. Ezutn tvoltsd el a maradkot, s a kvetkez tkezsnl friss eledelt adj neki.
- A klykkutyt specilis, neki kszlt eledellel etesd, ne adj neki maradkot!
- Mindig legyen friss vize.
- A kiskutya szeret rgni, ezrt adj neki erre a clra ksztett jtkot!
- Nagyon fontos, hogy rendszeresen vidd llatorvoshoz!
A dits tplls
A Waltham - a vilg vezet kisllattartsi s tpllsi szaktekintlye- technikai s tudomnyos tapasztalatait felhasznlva fejlesztette ki beteg llatok szmra azt a dits tpcsaldot, mely hatkonyan kiegszti, illetve helyettestheti a beteg llatok gygyszeres kezelst.
A dits trend
Az llatorvosok a kezels kiegsztseknt az aktulis betegsgnek s llapotnak megfelelen, alkalmaznak gygytpokat. Ezek a dits tpok, helyesen megvlasztva, sok esetben segtenek kedvenceink gyorsabban felplsben. Klnsen fontos az, hogy a specilis trend ne csak a klinikai elvrsoknak feleljen meg, hanem: - legyen zletes is, hogy br kutynk, macsknk tvgya a betegsg miatt lecskkent, mgis szvesen fogyasszk; - gondosan legyen sszelltva a recept az igny szerinti tprtk anyagok ellenrztt mennyisgbl, hogy megfeleljen annak az llapotnak is, amit a kezelssel el akarunk rni.
Hzi kedvenceink kzl igen sok a tlslyos - az elhzs egyik kvetkezmnye a helytelen tpllsnak, amivel az llatorvosok igen gyakran tallkoznak. A rendszeres mrlegels s a specilis, kalriaszegny trend segt. Az alapanyagokat tudomnyos precizitssal vlogattk, hogy inkbb a test zsrszveteit cskkentse radiklisan, mintsem az izomszveteket. A szervezet ignyelte tpanyagok egyenslyban vannak, s kedvencnknek nincs hsgrzete. Fleg idsebb kutyknl s macskknl gyakori a veseelgtelensg - ennek kezelsben is komoly szerepet jtszik a specilis trend. A cskkentett foszfor- s fehrje-tartalom segt abban, hogy a vest ne rje olyan nagy "terhels". Az ebben az trendben szerepl anyagoknak a normlisnl magasabb a kalriartke, de ez itt inkbb a tpllst, mint az energiaelltst szolglja.
A kutyk s macskk idnknt emsztsi rendellenessgben is szenvednek. Ez a hasmenstl a hosszabb lefolys krkpekig is terjedhet, mint a hasnylmirigy- elgtelensg, vagy a vastagblgyullads. Minden esetben ltfontossg az trend megvltoztatsa, s ajnlott a specilis llatorvosi dita.
Mindemellett vannak olyan trendek is, amelyek hatkonyan elsegtik a tpllk-allergia, a cukorbetegsg, az elvezet hgyutak, a szv s a mj betegsgek, gygykezelst. A Master Foods instant termkeket is gyrt, melyek a lbadozs, esetleg kiszrads esetn, illetve a kritikus idszakokban (szoptats, klykkor) ltfontossgak.
Adhatunk-e neki "j falatokat"?
A legnehezebb rsze kedvenceink "ditztatsnak", amikor - kivltkppen a kutynk - br szigor ditn van, esdekl szemekkel nz, hogy megkapja kedvenc teleit, falatjait. Ez az a kritikus pillanat, amikor bizony megtrhet a gondosan megszabott trend, s az addig elrt minden pozitv hats odavan.
A dits tpokat llatorvosi vny ellenben az llatpatikban lehet beszerezni.
A kutya tpllsa
A kutya l, llegzik, fut, ugrik, ugat, csvlja a farkt - ehhez mind energia szksges. Ezt az energit tpllkbl szerzi meg, pontosabban a tpllk ptkveibl: fehrjbl, zsrbl s sznhidrtbl. A kutya szervezet a tpllk kmiai energijt ms energiaformkk alaktja t hv, amivel fenn tudja tartani a 38-39C testhmrskletet, elektromos ingerr, hogy az idegrendszer mkdhessen. Energia szksges tovbb az izommkdshez, a nvekedshez, az j sejtek kpzdshez is. A flsleges energiabevitel azonban zsrr alakul t s elraktrozdik. Aki sokat eszik, kvr lesz - hangzik a termszet egyszer trvnye. Ez rnk ppgy rvnyes, mint a kutynkra. Tovbbi alapszablyknt rvnyes, hogy aki nem megfelelen tpllkozik, beteg lesz. Ez azt jelenti, hogy a tpanyagoknak megfelel arnyban kell llniuk egymssal s megfelel mennyisgben kell a tpllkban elfordulniuk ahhoz, hogy kutynk egszsges maradjon s tpllsa optimlis legyen. Aki ksz llateledelekkel eteti kutyjt, annak nem kell flnie attl, hogy kedvenct nem megfelelen tpllja.
A fehrje semmi mssal nem ptolhat - Fehrje nlkl az let nem lehetsges, az letjelensgek mindegyike fehrjhez kapcsoldik. A fehrje egy gyjtfogalom, a termszetben szmos fehrjeforma fordul el, melyek mindegyikre jellemz, hogy aminosavakbl llnak. Az aminosavak egy rszt sem az ember, sem a kutya szervezetben nem tudja felpteni: ezek az gynevezett esszencilis (lethez felttlenl szksges) aminosavak, amelyeket megfelel mennyisgben a tpllkkal kell bevinni a szervezetbe. Csak kevs olyan fehrjefajta van, amely nmagban is biolgiailag teljesrtk. Elnys ezrt a tbb, egymst klcsnsen kiegszt fehrjefajtk keverkt tartalmaz tpllk. Megfelel fehrjeellts esetn a kutya aktv s lnk, hinyos fehrjeellts esetn pedig kedvetlen s lusta lesz. Felttlenl oda kell figyelni arra, hogy a klykkutyk, a vemhes s szoptat szukk, valamint a munkakutyk fehrjeszksglete mindig jval nagyobb, mint az tlagos letvitel, kifejlett kutyk!
A vz nagyon fontos - Vz nlkl nincs let, ezrt a vz minden tplls alapja. Vz nlkl a kutya csak nhny napig marad letben, hhall azonban csak akkor fenyegeti, ha elveszti testtmegnek negyedt-felt. Friss, tiszta ivvznek mindig a kutya eltt kell lennie. Nagy hsgben ill. ha a kutya szraztpot eszik, jelentsen megn a vzfogyasztsa. Kedvencnk tlagos vzszksglete 35-50 ml/testtmegkg. A kistest kutyknak relatv tbb folyadkra van szksgk, mint nagyobb test trsaiknak. (Pldul egy 5 kg-os kiskutya napi tlagos vzszksglete kb. 250 ml, mg egy 50 kg-osnak kb. 2000 ml).
A zsr, mint jellegzetes energiaforrs - Egy ideig azt hittk, hogy a kutya tpllkban a zsr nemcsak szksgtelen, hanem egyenesen kros lehet. Ez egy teljesen tves nzet: minden kutyatpllk, amely kevesebb, mint 5.5% zsrt tartalmaz, hosszabb tvon hinyllapotot fog kialaktani a kutynl. A zsrok zsrsavakbl plnek fl, amelyek kzl tbb nlklzhetetlen az llat szmra (pl.linolsav). Ezen kvl a zsroldkony (A, D, E s K) vitaminok felszvdshoz s hasznosulshoz is elengedhetetlenl fontos a zsr. Mindenek eltt azonban a zsr fontos energiaszolgltat, gy a munkakutyknak tbb zsrra van szksgk, mint a szobakutyknak, amelyek ha tl sok zsrt kapnak, ugyangy elhznak, mint a sok sznhidrttl. A fiatal kutyknak szintn magasabb a zsrszksglete: ehhez elszr az anyatejbl jutnak hozz, aminek mintegy 8% a zsrtartalma.
Sznhidrtok - Nagyobb mennyisgben a nvnyekben, valamint a nvnyi eredet termkekben (kenyr, rizs, tsztaflk) fordulnak el. A szksges sznhidrtokat a szervezet el tudja lltani, pl. fehrjbl. A sznhidrtok lebontdsuk sorn bekapcsoldnak az energiahztartsba ill. a zsrok anyagcserjbe is. Tl sok sznhidrt bevitele esetn a flsleg zsrr alakul s raktrozdik, azaz a kutya elhzik. A kutya emsztrendszere a nyers, feltratlan nvnyi sznhidrtot (kemnytt) nem igazn tudja hasznostani. Ezrt mindenkppen szksges a nvnyi eredet tpllkot (zabpehely, rizs, zldsgek) etets eltt megfzni. A sznhidrtokhoz tartoznak az n. ballasztanyagok (rostok), amelyek emszthetetlenek, de egyltaln nem rtktelenek: optimlis mennyisgben adva sztnzik a blmozgsokat, ezltal optimalizljk az emsztst. Aki persze tl sok ballasztanyagot etet, az jelentsen nveli kutyja blsrmennyisgt.
Vitaminok - kulcs az egszsghez - Manapsg sokat beszlnk a vitaminokrl, amelyek a kutyk szmra is nagyon fontosak. A kutyatpok biztostjk, hogy kedvencnk naponta hozzjusson az optimlis vitaminmennyisghez. Klnbsget tehetnk zsroldkony (A, D, E, K) s vzoldkony (B, C) vitaminok kztt. Az A vitamin biztostja a br s a nylkahrtyk egszsgt, vd a fertzsekkel szemben s biztostja az les ltst. A D vitaminnak a csontfelptsben s a csontvzrendszer egszsgnek megvsban van szerepe. Az E vitamin sokoldal vd funkcit lt el a szervezetben (oxidcigtls, kapillrisok vdelme), javtja a fehrje-anyagcsert, valamint fontos szerepet tlt be a fejlds sorn s a szaporodsban is. A K vitamin srlsek sorn biztostja az optimlis vralvadst. A B vitaminok az anyagcserefolyamatok kataliztorai, de fontos szerepk van az idegrendszer s az izomrendszer mkdsben, valamint hozzjrulnak az egszsges br s a fnyes szrzet kialakulshoz s a vrkpzshez is. A C-vitamin fontos a ktszvet psgnek biztostshoz, de ezt a vitamint az egszsges kutya kpes szervezetben ellltani.
Az optimlis tpllshoz elengedhetetlenl hozztartoznak mg a klnbz svnyi anyagok (klcium, foszfor, magnzium, cink stb), is, amit szintn a tpllkkal kell a kutya szervezetbe bevinni. A kalciumnak s a foszfornak fontos szerep jut a csontok felptsben. Klnsen a hsokban, de sok ms, fleg nvnyi eredet lelmiszerben tl alacsony a klcium mennyisge. Ez a foszfor /klcium arny eltoldshoz vezethet, aminek fiatal korban a csontkpzds zavara, idsebb llatoknl pedig a csontok szilrdsgnak cskkense lehet a kvetkezmnye. A klium s a magnzium fontos szerepet jtszik az idegrendszer s az izomzat mkdsben. Ezek mellett az anyagcserben viszonylag nagyobb mennyisgben szksges svnyi anyagok mellett a kutya szervezete ignyel egyb, jval kisebb arnyban szksges elemeket (pl. cink, rz, mangn, jd) is. Ezeket sszefoglalan nyomelemeknek szoktuk nevezni. Ebbe a csoportba tartozik a vas is, amely tbbek kztt a vrkpzsrt felels. A klykk anyatejen keresztli vaselltsa meglehetsen szks, ezrt a fiatal kutyk gyakran szenvednek vrszegnysgben. Ezt a vasat nagyobb mennyisgben tartalmaz, fiatal kutyknak ajnlott tpokkal elzhetjk meg. |